Jak uzyskać prawo jazdy od 2015? Nowe zasady krok po kroku.

1. Wybierz pakiet Pełna teoria online na ZdamyTo i rozpocznij kurs na prawo jazdy nie wychodząc z domu.  
 
Od stycznia 2015 roku do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, czyli tzw. „testów” możesz uczyć się zupełnie samodzielnie nie wychodząc z domu. 
Pamiętaj raz zdany państwowy egzamin teoretyczny jest ważny bezterminowo, a więc można najpierw zaliczyć teorię i dopiero później szukać szkoły jazdy. Jeśli nie masz od razu całej kwoty na kurs możesz zaplanować sobie tak wydatki, że w zimie na spokojnie zrobisz teorię, a na wiosnę lub w wakacje znajdziesz szkołę jazdy w celu odbycia kursu praktycznego. 
 
 
 
2. Uzyskaj zaświadczenie lekarskie.
Znajdź i udaj się do lekarza uprawnionego do badania kierowców, który po przeprowadzeniu badania wyda orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów.
 
3. Zrób fotografie do dokumentu prawa jazdy. 
Fotografia powinna być kolorowa o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiająca lewy półprofil, z odsłoniętym lewym uchem, bez nakrycia głowy. Profesjonalny fotograf będzie wiedział jaką fotografię wykonać jeśli powiesz, że potrzebna Ci ona do dokumentu prawa jazdy. 
 
4. Wyrób sobie numer PKK.
Kolejny krok to udanie się do Wydziału Komunikacji w Starostwie lub Urzędzie Miasta, wypełnij wniosek i załącz orzeczenie lekarskie oraz fotografię. Wydział Komunikacji wyda Ci numer PKK. PKK to Profil Kandydata na Kierowcę. W każdym Starostwie powiatowym lub Urzędzie Miasta muszą udzielić Ci informacji jak wypełnić prosty wniosek. Nie bój się pytać, obowiązkiem osób pracujących w urzędzie jest udzielić Ci wszystkich potrzebnych informacji. Pamiętaj udając się do urzędu musisz już mieć ze sobą zaświadczenie lekarskie oraz fotografie. 
 
5. Zgłoś się na państwowy egzamin teoretyczny.
Z numerem PKK musisz zgłosić się do ośrodka egzaminacyjnego (WORD) i ustalić termin egzaminu. Po zaliczonym e-kursie ZdamyTo wiedzę masz opanowaną i ze zdaniem testów nie będziesz mieć problemu. 
W części ośrodków możesz zapisać się na egzamin online, wiec zanim pojedziesz osobiście warto sprawdzić na stronie swojego WORD czy istnieje taka możliwość. 
Jeżeli pojedziesz zapisać się na egzamin osobiście potrzebny będzie Ci dowód osobisty (ew. paszport lub karta pobytu) oraz potwierdzenie wniesienia opłaty za egzamin.
Ważne! Po zmianach zdany egzamin teoretyczny ważny jest bezterminowo, więc nie masz presji czasu na zapisanie się na jazdy szkoleniowe do OSK i zaliczenia egzaminu praktycznego z jazdy po mieście. 

 

6. Znajdź Szkołę Jazdy. 
Jeśli masz już zaliczony egzamin teoretycznym możesz zacząć szukać szkoły jazdy. Wybór nie będzie łatwy, ponieważ szkół jest dużo, a ceny są różne. Polecamy skorzystać z porównywarki kursów na prawo jazdy na portalu ZdamyTo.pl oraz pytać znajomych, którzy kurs mają już za sobą. 
Pamiętaj pytając o cenę za kurs nauki jazdy poinformuj, że masz już zaliczoną teorie i nie potrzebujesz chodzić na wykłady.
 
 
7. Zapisz się na państwowy egzamin praktyczny. 
Zgłoś się z numerem PKK do ośrodka egzaminacyjnego (WORD) i ustal termin egzaminu.
W części ośrodków możesz zapisać się na egzamin online, wiec zanim pojedziesz osobiście warto sprawdzić na stronie swojego WORD czy istnieje taka możliwość. 
 
 
8. Odbierz dokument prawa jazdy!
Wydział Komunikacji po weryfikacji informacji z PKK oraz wniesieniu przez Ciebie opłaty za wydanie dokumentu, podejmie decyzję o wydaniu uprawnień do kierowania pojazdami i zleci wydrukowanie prawa jazdy.
 
 
 

Znaki i sygnały drogowe

Zasady ruchu drogowego

Manewry i technika jazdy

Obsługa samochodu

Bezpieczeństwo na drodze

Tylko dla motocyklistów

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka