Zmiany w testach na prawo jazdy 2021.

W 2021 roku można spodziewać się kilku zmian w przepisach kodeksu drogowego. Nowe zasady, które po wejściu w życie spowodują zmiany w testach na prawo jazdy to przede wszystkim zmiana ograniczenia prędkości na obszarze zabudowanym. 

Z oficjalnej bazy pytań egzaminacyjnych zniknie więc część aktualnie występujących pytań , ale zapewne pojawią się nowe.

Jakich zmian w testach egzaminacyjnych można się spodziewać?

1. Nieaktualne pytania .

Usuwanie części pytań nigdy nie budzi takich emocji jak dodawanie nowych. Nieaktualne pytania, które Komisja Weryfikacyjna usuwa po zmianie przepisów znikają z bazy bez większego echa. Część pytań może zostać usunięta po wejściu w życie nowych ograniczeń prędkości, ale także większych praw pieszych. Więcej o planowanych zmianach w 2021 roku można przeczytać w poprzednim artykule. Zmiany w testach na prawo jazdy 2021 powodowane właśnie aktualizacją przepisów nastąpią z dużym prawdopodobieństwem.

2. Usunięcie kontrowersyjnych pytań.

Co jakiś czas znikają z państwowej bazy pytań pytania budzące wiele kontrowersji. Najsłynniejszym pytaniem, które po protestach instruktorów nauki jazdy zostało usunięte było to dotyczące zawracania na skrzyżowaniu okrężnym.
Czy należy włączyć lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo, jeśli zamierzasz zawrócić? Nad tym zagadnieniem już nie muszą się kursanci głowić.
Jeśli uważasz, że jakieś pytanie powinno zostać usunięte możesz to zgłosić do Przewodniczącego Komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych (adres: Ministerstwo Infrastruktury , ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa). Pamiętaj jednak, że taki wniosek należy dobrze uzasadnić np. wskazując na niewyraźne zdjęcie lub materiał filmowy do pytania.

3. Dodanie nowych pytań to zmiany w testach na prawo jazdy. 

Czy baza pytań egzaminacyjnych powiększy się w 2021 roku? Według informacji na stronie Ministerstwa Infrastruktury poszerzy bazę pytań o kolejne pytania i na bieżąco ją zaktualizuje. Nie jest powiedziane, że nowe pytania dodawane są tylko w przypadku aktualizacji przepisów ruchu drogowego lub usunięcia nieaktualnych pytań. Ostatnia aktualizacja bazy pytań miała miejsce 16 listopada 2020. Kiedy można spodziewać się nowych pytań? Mogą pojawić się każdego dnia, dlatego warto śledzić aktualne informacje podawane na fanpagu Zdamy to.

Infografika przedstawia zmiany w testach na prawo jazdy 2021.