Utrata prawa jazdy.

Z początkiem 2021 pojawiły się w testach na prawo jazdy nowe pytania dotyczące zatrzymania dokumentów prawo jazdy.
Warto więc przypomnieć, że uprawnienia do kierowania pojazdem nie są wydawane bezwarunkowo na zawsze. Utrata prawa jazdy najczęściej jest karą dla osób jeżdżących nieprzepisowo lub po alkoholu. Prawo jazdy można stracić z różnych powodów i na różny okres, czasem aby je odzyskać konieczne będzie zdanie egzaminu na prawo jazdy.

Za co grozi utrata prawa jazdy?

1. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h.

Uprawnienia można stracić na okres 3 miesięcy. W tym okresie za prowadzenie auta grozi otrzymanie kolejnych  3 miesięcy bez prawa jazdy. Kolejna wpadka to już poważniejsza kara: uprawnienia do kierowania zostaną zupełnie odebrane i trzeba będzie przypomnieć sobie testy na prawo jazdy i jazdę pasem ruchu, bowiem cały egzamin na prawo jazdy trzeba będzie powtórzyć. To nie koniec – jest to uznane za przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

2. Za przewożenie zbyt wielu pasażerów w samochodzie. 

Maksymalna liczba pasażerów przewożonych danym pojazdem określona jest w dowodzie rejestracyjnym. Za to wykroczenie grozi utrata uprawnień do 3 miesięcy.

3. Utrata prawo jazdy za jazdę po spożyciu alkoholu.

I tu rozróżnić należy dwie sytuacje:

  • Jeśli badanie wykaże stężenie alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila – zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat w związku z popełnieniem wykroczenia.
  • ilość alkoholu przekraczająca 0,5 promila we krwi kierowcy – to już przestępstwo, za które prawo jazdy traci się na minimum rok i maksimum 15 lat. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem również w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu.

4. Za ucieczkę sprawcy wypadku z miejsca zdarzenia.

W takiej sytuacji sąd może zakazać prowadzenia wszystkich pojazdów albo konkretnego pojazdu. Jeśli z miejsca zdarzenia oddali się delikwent będący pod wpływem alkoholu, może pożegnać się z uprawnieniami do kierowania pojazdami mechanicznymi na zawsze. Ucieczka na trzeźwo to utrata prawa jazdy na minimum 3 lata.

5. Jeśli policjant będzie miał uzasadnione podejrzenia co do kwalifikacji kierowcy (o tym także niżej).

Spowodowanie np. wypadku to powód, aby odebrać prawo jazdy i skierować na ponowny egzamin w WORD.

6. Za przekroczenie limitu punktów karnych.

  • Jeśli kierowca posiada prawo jazdy  krócej niż rok, może zebrać maksymalnie 20 punktów karnych. Odzyskać je może dopiero po powtórnym zdaniu egzaminów: praktycznego i teoretycznego.
  • Kierowcy z dłuższym stażem prawo jazdy tracą po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych. Wówczas starosta wydaje “tylko” decyzję o skierowaniu kierowcy na badanie psychologiczne i kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W jakiej sytuacji dostaniesz skierowanie na dodatkowe badania lekarskie?

Na badanie lekarskie może zostać skierowany dodatkowo kierowca, który:

  • Prowadził w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
  • Jeśli istnieją uzasadnione podejrzenia co do stanu zdrowia kierowcy.

Kierowca może także w tej sytuacji zostać skierowany przez Starostę na kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii.

Kiedy utrata prawa jazdy na rok, a kiedy na 12 miesięcy?

Brzmi zabawnie, ale to nie błąd w druku. Prawo jazdy może być  zabrane na okres roku, albo 12 miesięcy. Skąd takie dwa rodzaje kary?

  • Zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok orzeka się tylko za przestępstwo.
  • Zakaz prowadzenia pojazdów na 12 miesięcy orzeka się tylko za wykroczenie.

W zależności od kwalifikacji prawnej danego czynu, zakaz prowadzenia pojazdów może wynieść:

  • W przypadku przestępstwa od 1 roku do 10 lat (art. 43 § 1 k.k.),
  • W przypadku wykroczenia od 6 miesięcy do 3 lat (art. 29 § 1 k.w.).

Ponowny egzamin na prawo jazdy muszą zdawać osoby, które były pozbawione prawa jazdy na okres przekraczający jeden rok. Utrata prawa jazdy to spore problemy to jeden z wielu powodów dla których warto jeździć przepisowo.

Jeśli rozpoczynasz kurs na prawo jazdy warto dołączyć do grupy wsparcia na facebooku.