Prawo jazdy kategorii B już od 17 roku życia?

W jakim wieku można zdawać na prawo jazdy kategorii B?
W sejmie pojawiła się interpelacja (pisemne zapytanie skierowane do Premiera bądź konkretnego ministra) dotycząca obniżenia minimalnego wieku, wymaganego aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kat. B. 

Poseł Andrzej Kosztowniak zapytał, czy brana jest pod uwagę zmiana przepisów, tak aby umożliwić osobom, które ukończyły już 17 lat staranie się o dokument prawa jazdy. 

Jak wyjaśnia poseł kilka krajów UE w tym Niemcy, Francja i Holandia zezwala na taką możliwość. Jednak osoby, które w wieku 17 lat zdadzą egzamin na prawo jazdy, muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Są to m.in. zakazem prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych, umożliwieniem kierowania pojazdem tylko na terenie danego kraju czy jazdą z osobami starszymi o określonym stażu jako kierowca.

Z upoważnienia ministra infrastruktury odpowiedzi na interpelację udzielił wiceminister tego resortu Rafał Weber:
“Ministerstwo Infrastruktury nie prowadzi prac zmierzających do obniżenia minimalnego wieku koniecznego do uzyskania uprawnień do kierowania w zakresie prawa jazdy kategorii B oraz nie zamierza zmieniać przepisów w tym zakresie w przyszłości”

Minister Weber, uzasadniając odpowiedź, przypomniał, że  w celu umożliwienia młodym ludziom uczestniczenia w ruchu drogowym wcześniej, zostały ustanowione inne kategorie prawa jazdy np. AM, B1. Kategoria AM pozwalająca na kierowanie motorowerami i czterokołowcami lekkimi już w wieku 14 lat. Kategoria B1, pozwalająca na kierowanie wszystkimi czterokołowcami już w wieku 16 lat. Czy prawo jazdy kat B też będzie można uzyskać szybciej? Czy obniżanie wymaganego wieku kierowców do właściwa droga? Zdanie są na pewno podzielone, ponieważ według powszechnej opinii młodzi kierowcy często są sprawcami spektakularnych wypadków drogowych.

Od jakiego wieku można zrobić prawo jazdy danej kategorii? 

  • 14 lat – kategoria AM
  • 16 lat – kategoria A1, B1, T
  • 18 lat – kategoria B, A2, C1
  • 20 lat – kategoria A (jeżeli posiadasz kat A2 od 2 lat)
  • 21 lat – kategoria C, D1
  • 24 lata – kategoria A, D

Poniżej Infografika przedstawiająca w jakim wieku można robić prawo jazdy określonej kategorii. Zobacz w jakim wieku obecnie można uzyskać prawo jazdy kategorii B.

Jeśli dopiero zaczynasz kurs na prawo jazdy zapraszamy do grupy na fb, gdzie możesz uczestniczyć w lekcjach LIVE.
Warto uczestniczyć w lekcjach LIVE z instruktorem dlatego, że spotkania online prowadzi w przyjacielskiej atmosferze.
Nauka teorii zdalnie to duża oszczędność czasu bo nie musisz dojeżdżać na wykłady.
Instruktor pomoże Ci zrozumieć najtrudniejsze pytania, ale także omówi zagadnienia z egzaminów praktycznych.
Dołącz do społeczności kursantów, ponieważ możesz się od nich wiele dowiedzieć.

Pakiety Zdamyto przygotują Cię do egzaminów na prawo jazdy dowolnej kategorii. E-kurs Zdamyto umożliwia naukę teorii w domu ze wsparciem instruktora. Testy na prawo jazdy Zdamyto zawierają aktualną bazę pytań egzaminacyjnych, a każda odpowiedź jest uzasadniona.
Ucząc się z materiałów Zdamyto masz pewność, że nic nie zaskoczy Cię na egzaminie. Aktualna oferta dla kursantów w cenniku Zdamyto lub w nowoczesnych OSK, które udostępniają nasze materiały kursantom.