Jakie pytania usunięte z egzaminów?

Przy okazji zmian w przepisach w prawie o ruchu drogowym (pisaliśmy o nich tu) baza pytań egzaminacyjnych została odświeżona i niektóre pytania zostały usunięte.

Które dokładnie pytania zostaną usunięte?

Na egzaminie nie trzeba już obawiać się między innymi tego znanego pytania z manewrem wyprzedzania na drodze szybkiego ruchu. Odsetek błędnych odpowiedzi na to pytanie od zawsze oscylował ok 50% natomiast kursanci często zgłaszali, że sytuacja jest niejednoznaczna !

Czy w przedstawionej sytuacji masz obowiązek zrezygnować z wyprzedzania, jeżeli kierujący pojazdem poprzedzającym włączył prawy kierunkowskaz?
Prawidłowa odp: NIE.

Znika także pytanie o dozwoloną prędkość, wprawdzie nie jest ono związane z aktualną zmianą ujednolicenia maksymalnej prędkości w ciągu doby w obszarze zbudowanym, ale najwyraźniej Komisja postanowiła je wyrzucić ze względu jego nieprecyzyjność. Kursanci popełniali tu blisko 45% błędnych odpowiedzi.

Ile wynosi maksymalna dopuszczalna prędkość samochodu osobowego na drodze za tym znakiem?

A – 80 km/h.
B – 90 km/h.
C – 100 km/h. Prawidłowa odp: C, ponieważ jest do droga dwujezdniowa.
Sporo egzaminowanych osób miało zastrzeżenia do tego pytania ze względu na słabo widoczną drugą jezdnie i dlatego prawdopodobnie Komisja postanowiła je usunąć z bazy pytań.

Kolejnym kontrowersyjnym pytaniem, którego nie trzeba już się bać na egzaminie jest znane i sprawiające sporo problemów pytanie o pozycje pojazdu na jedni podczas skrętu w lewo. W tym pytaniu, aż 35% kursantów popełniało błąd.

Czy zamierzając skręcić w lewo na tym skrzyżowaniu należy zbliżyć się do lewej krawędzi jezdni?
Prawidłowa odp: NIE.

Prawdopodobnie niektóre pytania zostały wyrzucone z bazy pytań ze względu na słabą jakość multimediów np. :

Czy w tej sytuacji masz prawo zmienić pas na prawy?
Prawidłowa odp: NIE.

Jakie będę nowe pytania w testach?

Jakich nowych pytań należy się spodziewać w testach na prawo jazdy i czy będą one sprawiały trudności? Przede wszystkim takich dotyczące najgłośniejszych zmian czyli prędkość w obszarze zabudowanym oraz sytuacji z pieszymi wchodzącymi na przejście dla pieszych. Obecnie wiemy, które pytania zostały usunięte, ale więcej informacji co z nowymi.

Kiedy należy spodziewać się nowych pytań?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ komisja nie informuje o planach zwiększenia bazy z wyprzedzeniem . Osoby przystępujące do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy powinny znać aktualne przepisy i przygotować się na nowe pytania dotyczące tych przepisów.
Pytań nie powinno się uczyć na pamięć i dlatego warto wybrać takie materiały, które z których przygotować do egzaminu można się kompleksowo nie tylko rozwiązując testy na prawo jazdy.

Nowe pytania w testach na prawo jazdy Zdamyto pojawiły się już na przełomie 31 maja i 1 czerwca 2021 roku. Poniżej kilka z nich z pewnością nie należą do skomplikowanych.

Z jaką maksymalną dopuszczalną prędkością wolno Ci kierować samochodem osobowym po drodze za tym znakiem?
A. 50 km/h.
B. 60 km/h.
C. 70 km/h.

Czy prowadząc samochód osobowy z przyczepą lekką masz prawo jechać z prędkością 50 km/h za tym znakiem?
A. Nie, prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 30 km/h całą dobę.
B. Tak, prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h całą dobę.
C. Tak, ale tylko w godzinach od 5:00 do 23:00.

Ile wynosi maksymalna dopuszczalna prędkość samochodu osobowego na drodze za tym znakiem przez całą dobę?
A. 50 km/h.
B. 60 km/h.
C. 90 km/h

Jeżeli chcesz być zawsze na bieżąco z wydarzeniami dotyczącymi egzaminów na prawo jazdy zapraszamy do naszej grupy fb. Warto pamiętać, że zawsze aktualna baza pytań jest dostępna na portalu oraz w aplikacji ZdamyTo.

Pakiet Zdamyto zawiera 2 książki, aktualne testy oraz e-kurs z setkami animacji w związku z tym do egzaminu teoretycznego przygotujesz się kompleksowo.