Jak zrobić górkę na egzaminie?

Niewątpliwie wiesz już, że tak zwana „górka” to jedno z zadań egzaminacyjnych. Egzamin praktyczny na prawo jazdy rozpoczyna się zadaniami na placu manewrowym. Z pewnością poradzisz sobie z pierwszym zadaniem jakim jest przygotowanie do jazdy i sprawdzenia stanu technicznego. Załóżmy, że równie dobrze pójdzie Ci z ruszaniem z miejsca oraz jazdą pasem ruchu do przodu i tyłu czyli na popularnym „łuku”. Na zakończenie, zanim wyjedziesz z placu musisz wiedzieć jak zrobić górkę na egzaminie.

„Górka”, czyli zadanie na placu manewrowym.

Na czym polega to zadanie egzaminacyjne? Jak wygląda tzw. górka? Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Przebieg egzaminu opisaliśmy poprzednio. Miejsce gdzie należy wykonać ten manewr jest specjalnie wydzielone na placu w każdym WORD. Oczywiście jest to wzniesienie nie wielkie, dla wyjaśnienia zbudowane pod takim kątem aby auto „pozostawione” bez hamulca zjechało do tyłu. W związku z tym po zatrzymaniu przed wyznaczonym miejscu do wykonania zadania, osoba egzaminowana zaciąga hamulec awaryjny. Istotnie przy ruszaniu pojazd nie powinien cofnąć się więcej niż 0,2 metr. Oczywiście silnik nie powinien zgasnąć.

Jak ruszać samochodem pod górkę?

Załóżmy, że istnieją dwa podstawowe metody ruszania pod górkę. Pierwszy sposób to ruszanie z wykorzystaniem hamulca ręcznego. To ten sposób wykorzystasz później na egzaminie. Najbardziej istotna jest tutaj synchronizacja sprzęgła, hamulca ręcznego i gazu i czucie pojazdu. Przy tej metodzie istnieje pewne ryzyko, że pojazd pojedzie do tyłu. Oczywiście drugim sposobem jest ruszanie bez użycia hamulca ręcznego. Wymaga to zdecydowanie większej dokładności. Bez obaw z doświadczeniem zdobywanym po każdym przejeździe posiądziesz i tą umiejętność. Musisz jedynie równocześnie puszczać sprzęgło i bardzo szybko puścić pedał hamulca, a następnie od razu dodać gazu. używamy także najniższego biegu.

Czy uda Ci się pewnie zrobić górkę na egzaminie na prawko?

Bezsprzecznie pokonanie wzniesienia na placu manewrowym kiedy jest odpowiednio przećwiczone na kursie nie powinno stanowić problemu. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie dopuszcza się ruszenia i jazdy z kołami w poślizgu. Pojazd, który wykonuje ten manewr nie powinien ruszać z innego biegu niż pierwszy. W związku z przyjętymi zasadami włączenie wstecznego biegu, ruszenie do tyłu i interwencja egzaminatora powoduje, że zachowanie osoby zdającej egzamin zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego – egzamin zostaje przerwany z oceną negatywną.

Na zakończenie postaramy się jasno i krótko opisać jak zrobić górkę na egzaminie. Podobnie do innych kursantów z całej Polski możesz podzielić się swoimi doświadczeniami z egzaminie na największej grupie na fb. Czy udało Ci się już pokonać wzniesienie na egzaminie praktycznym w WORD?

Sposób na pokonanie wniesienia w WORDzie.

Czy ten manewr sprawiał Ci trudność podczas szkolenia? Prawdopodobnie nie i był już finalnie wykonywany automatycznie. W taki sam sposób staraj się go wykonać na placu w WORD. Zwolnij powoli sprzęgło i obserwuj dolną część przedniej szyby. Kiedy zauważysz, że przód auta lekko się podnosi, to zablokuj sprzęgło (nie puszczaj dalej i nie wciskaj). Następnie zwolnij hamulec ręczny i dodaj delikatnie gazu (maksymalnie do 3000 obrotów na minutę). Z pewnością trzeba pamiętać o tym, aby sprzęgła nie puszczać gwałtownie, gdyż w ten sposób silnik może zgasnąć.