Jak wypełnić wniosek o prawo jazdy?

Z pewnością planując zdobycie prawa jazdy zastanawiasz się jak dużo formalności Cię czeka i co należy najpierw zrobić. Poprzednio pisaliśmy już jak długo szacunkowo trwa cały proces zdobycia uprawnień. Bezsprzecznie na początek należy formalnie zgłosić wniosek o wydanie prawa jazdy. Istotnie taki dokument jest podstawą dla urzędu, aby utworzyć dla Ciebie indywidulany numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Zobacz jak krok po kroku wypełnić wniosek o prawo jazdy.

Jak prosto i szybko wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy?

Niewątpliwie wypełnienie dokumentu nie jest czynnością karkołomną, sam druk to prosty formularz gdzie należy uzupełnić dane i zaznaczyć odpowiednie pola.

Kiedy dysponujesz już wnioskiem zacznij od wpisania danych adresowych swojego starostwa lub urzędu miasta/dzielnicy. Wybierasz je na podstawie swojego miejsca zamieszkania. Kolejno, w punkcie A uzupełniasz pola swoimi danymi osobowymi. Punkt B interesuje Cię tylko gdy starasz się o wtórnik lub wymianę prawa jazdy. Sekcja C to wskazanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy oraz oczywiście zakreślenie punktu „a” w przypadku kiedy wniosek składasz po raz pierwszy.

Do wyjaśnienia jakie załączniki dodasz posłuży kolejny punkt na drugiej stronie wniosku. Zakładamy, że to Twój pierwsza wniosek więc punkt D pomijasz. Podobnie punkt E, który obejmuje osoby potrzebujące wtórnika.

W punkcie F zaznacz jedynie w jaki sposób, chcesz aby dostarczono dokument, kiedy już go uzyskasz. Jeżeli wybierzesz opcję przesłania dokumentu pocztą pamiętaj o dołączeniu dowodu wpłaty i zaznaczeniu tego w części C.

Punkt G to oświadczenia. Bezsprzecznie należy zaznaczyć punkty: 1, 2, 3, 4, 5 i 6. Na zakończenie pamiętaj o podpisach. Nie podpisany wniosek nie jest ważny.

Wzór wniosku o prawo jazdy. Pobierz i wydrukuj.

Wiesz już jak wypełnić wniosek o prawo jazdy? Oczywiście musisz wiedzieć skąd pobrać dokument. Wzór wniosku znajdziesz na rządowej stronie, możesz tu pobrać plik do wydruku. Wnioski są także dostępne w starostwach/urzędach.

Jak odnowić prawo jazdy? Jak wypełnić wniosek o przedłużenie prawa jazdy? Podobnie jak w przypadku wyrobienia dokumentu po raz pierwszy korzystamy z prezentowanego tutaj wniosku o wydanie prawa jazdy. Na koniec warto wspomnieć, że wydanie dokumentu to koszt 100,50 zł.