zrobienie prawka

Ile trwa zrobienie prawa jazdy?

Zastanawiasz się, ile czasu zajmuje zrobienie prawa jazdy? No dobrze, skoro już tu jesteś, to chwytaj, wszystko wyłożę Ci jak na tacy. Gotów? Startujemy!

1. Formalności można załatwić w jeden dzień

Jeśli jesteś osobą zorganizowaną, to wszystkie papierkowe sprawy załatwisz ekspresowo.

a) Badanie lekarskie: To naprawdę krótki proces. Jeśli zarezerwujesz wcześniej termin, zajmie Ci to zaledwie kilkanaście minut. Prosta sprawa, prawda?

b) Zdjęcie u fotografa: Jeśli wybierzesz się do profesjonalisty, zdjęcie dostaniesz od ręki. A przy okazji zyskasz świetne zdjęcie, które posłuży Ci przez lata.

c) Numer PKK: Tu masz dwie opcje. Jeśli jesteś typem internetowego błyskawicznego, załatwisz to online. Ale jeśli wolisz rozmowę „twarzą w twarz”, to możesz to załatwić stacjonarnie. Wybór należy do Ciebie.

2. Część teoretyczna

Jak szybko nauczysz się zasad ruchu drogowego? To zależy od Ciebie.

a) Samodzielna nauka: Jeśli decydujesz się na tę opcję, to wszystko jest w Twoich rękach. Jeśli poświęcisz codziennie chwilę na naukę, w krótkim czasie będziesz miał wszystko w małym palcu. Ucz się testów na prawo jazdy na Zdamyto!

b) Zajęcia stacjonarne w OSK: Tutaj jest różnie. Średnio to tydzień lub dwa, ale wszystko zależy od tego, jak często chodzisz na lekcje. Dla niektórych, zajęcia co dzień to za dużo, więc można wybrać opcję raz w tygodniu – idealne dla tych, co muszą godzić naukę jazdy z pracą.

3. Część praktyczna w OSK

To zależy od Ciebie i Twojego instruktora. Ile godzin w tygodniu możesz poświęcić na jazdę? Jak długo musisz czekać na dostępne godziny u instruktora? Każda szkoła i każdy kursant to inna historia.

4. Zapisanie się i oczekiwania na egzamin z teorii

Och, ten czas oczekiwania… W niektórych ośrodkach egzaminacyjnych może to być nawet miesiąc. Zalecam cierpliwość i powtarzanie materiału!

5. Zapisanie się i oczekiwania na egzamin z praktyki

Podobnie jak z teorią – w niektórych miejscach czekasz na ten dzień nawet miesiąc. Ale pomyśl tylko, jaką satysfakcję dostarczy Ci zdanie za pierwszym razem!

6. Oczekiwania na dokument do odbioru

Po całym tym trudzie przychodzi czas oczekiwania na ten plastikowy kawałek. Standardowo to około 7 dni roboczych, ale w niektórych regionach Polski może to potrwać kilkanaście dni. Na grupie osób zdających prawo jazdy kursanci często chwalą się jak długo czekali na dokument i najczęściej przewijają się właśnie odpowiedzi, że jest to 5-10 dni roboczych.

Podsumowanie:

Więc, ile czasu zajmuje zrobienie prawa jazdy? Wszystko zależy od wielu czynników: Twojego zaangażowania, dostępności w szkole jazdy, a nawet miejsca, w którym zdajesz. Ale jedno jest pewne: kiedy w końcu będziesz trzymać prawo jazdy w ręce, poczujesz, że było warto! Trzymam kciuki za Twoją drogę do prawka!