Czy można zdawać prawo jazdy na automacie?

Czy prawo jazdy na manualną skrzynia biegów jest jeszcze dziś potrzebne? Czy wiesz, że wszystkie obecnie produkowane pojazdy hybrydowe i samochody elektryczne mają automatyczną skrzynie biegów? Godne uwagi jest to, że np. w USA udział „manuali” na rynku nowych aut wynosi około 1%. Czy można dziś zdawać prawo jazdy na automacie? Z pewnością zastanawiasz się jak wygląda taki egzamin. Zapoznaj się z poniższymi informacjami i podejmij decyzję czy warto zdawać egzamin pojazdem ze skrzynią automatyczną.

Czym jest skrzynia automatyczna?

Automatyczna skrzynia biegów polega na samoczynnym zmienianiu biegów w zależności od obciążenia silnika pojazdu dlatego zwalnia użytkownika z konieczności ręcznej zmiany biegów. Istotnie w założeniu skrzynia automatyczna pozwala na bardzo płynną jazdę, optymalizując przełożenie w stosunku do obrotów silnika.

Bez wątpienia jazda z taką skrzynią jest dla kierowcy bardziej komfortowa, mniej obsługowa ponieważ nie trzeba skupiać się na konieczności dobrania odpowiedniego biegu.

Czy zdawanie prawo jazdy na automacie w Polsce popłaca?

Co oznacza kod 78 w prawie jazdy? Niewątpliwie musisz wiedzieć, że masz prawo zrobienia kursu pojazdem z automatyczną skrzynią. Co dalej za tym idzie egzamin również zdasz na takim pojeździe. Konkludując w takiej sytuacji otrzymasz adnotację na dokumencie prawa jazdy o numerze 78. W związku z tym otrzymasz uprawnienia do kierowania wyłącznie pojazdami z automatyczną skrzynią biegów. W rezultacie musisz liczyć się z tym, że nie możesz prowadzić pojazdów z manualną skrzynią.

Doświadczenia z kursem i egzaminem na skrzyni automatycznej opisują kursanci na grupie fb. Warto sprawdzić ich spostrzeżenia, a także podzielić się własnymi. Na pytanie czy zdawać prawo jazdy na automacie musisz ostatecznie odpowiedzić sobie samemu.

Czy jest prawo jazdy tylko na automat?

Czy taki kurs wygląda inaczej? W jakiej cenie są takie kursy? Jak wygląda sam egzamin i czy różni się od standardowego egzaminu kat. B na skrzyni manualnej? Otóż wszystko jest podobne do najbardziej popularnego kursu gdzie uczymy się także zmieniać biegi. Ceny kursu ze skrzynią automatyczną nie odbiegają od „zwykłego” kat B. Musisz liczyć się jednak z tym, że nie będzie aż tak szerokiego wyboru szkół ponieważ nie wszystkie szkoły decydują się na posiadanie takiej „elki”.

Przebieg egzaminu jest taki sam, nie zależy od rodzaju skrzyni. Wszystkie zadania egzaminacyjne na placu i w ruchu miejskim pozostają bez zmian. Reasumując egzamin wygląda identycznie.

Z pewnością taki egzamin jest jednak łatwiejszy ponieważ egzaminowany nie musi stresować się np. zgaśnięciem silnika, zjechaniem z górki czy nie dobraniem odpowiedniego biegu.

Kończąc podliczanie plusów i minusów takiego prawa jazdy warto zastanowić się nad tym jakim autem mamy zamiar jeździć. Na pewno warto przemyśleć prawo jazdy na automat kiedy zakładamy, że z takiego pojazdu będziemy korzystać. Ze statystyk wynika, że rzadko mamy do czynienia iż ktoś przesiada się z automatu do samochodu ze skrzynią manualną.