Co oznaczają kontrolki w aucie?

Dawniej związane były z podstawowymi funkcjami samochodu. Obecnie wprowadza się ich coraz więcej i przekazują kierowcy bardziej złożone wskazówki na temat stanu technicznego pojazdu. Część z migających na desce rozdzielczej ikonek w kolorze czerwonym, żółtym, zielonym lub niebieskim pełni funkcję informacyjną, a pozostałe natomiast ostrzegają o usterce. Przede wszystkim czy wiesz co oznaczają kontrolki w aucie?


Czy potrafisz zrozumieć sens każdej kontrolki, bez zaglądania w instrukcję obsługi samochodu? Poznanie znaczenia kolorowych lampek zapobiegnie stresującym momentom w ruchu drogowym i – w razie konieczności – pozwoli na złożenie wizyty mechanikowi w najbardziej odpowiednim momencie.

Jakie jest znaczenie kontrolek w aucie?

Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Zrozumienie sensu ikonek ulokowanych na desce rozdzielczej ułatwia ich intuicyjny podział pod względem barwy. Kontrolki samochodowe przyjmują kolory w sposób analogiczny do sygnalizacji świetlnej obowiązującej na skrzyżowaniach.

 1. Kontrolki o czerwonej barwie są bliskoznaczne czerwonym światłom zatrzymania. Sugerują, że powstały problem wymaga natychmiastowej reakcji, tj. zbadania stanu technicznego pojazdu przy pomocy instrukcji obsługi lub wizyty w warsztacie samochodowym. Na ogół oznaczają konieczność zatrzymania auta.
 2. Kontrolki w kolorze żółtym są pewnego rodzaju sygnałem doradczym. Świadczą o tym, iż należałoby podjąć konkretne działanie.
 3. Kontrolki o zielonej barwie służą jako pomocne przypomnienie. Przyjmują zazwyczaj funkcję informacyjną i poświadczają, że wszystkie części pojazdu pracują prawidłowo.

Reasumując, znaczenie kontrolek samochodowych w głównej mierze zależy od ich koloru, gdzie czerwony wskazuje na funkcję ostrzegawczą, żółty na funkcję informacyjno-ostrzegawczą, z kolei zielony na funkcję informacyjną.

Czerwone kontrolki w aucie – co oznaczają?

Co oznacza zapalenie czerwonej kontrolki w samochodzie? Istotnie zaświecone kontrolki ostrzegawcze sugerują zazwyczaj poważną awarię, choć nie w każdym przypadku. Za przykład mogą posłużyć ikonki niezapiętych pasów bezpieczeństwa, włączonych świateł awaryjnych bądź otwartych drzwi lub klapy bagażnika.

Z pewnością symboli wyświetlanych na czerwono na desce rozdzielczej samochodu nie należy lekceważyć. Co oznaczają kontrolki w aucie? Między innymi:

 • awarię układu elektroniki pojazdu (symbol samochodu z kluczem francuskim),
 • awaria systemu ABS (symbol liter ABS ujęty w okrąg i nawias),
 • awarię poduszki powietrznej (symbol pasażera z poduszką powietrzną naprzeciwko twarzy),
 • awaria układu wspomagania kierowcy (symbol kierownicy z wykrzyknikiem),
 • niski poziom oleju silnikowego (symbol pojemnika na olej),
 • wysoką temperaturę płynu chłodniczego (symbol termometru na tle wody),
 • brak płynu hamulcowego lub awarię czujnika (symbol okręgu wypełnionego płynem ujęty w nawias),
 • zaciągnięty hamulec ręczny (symbol litery P ujęty w okrąg i nawias),
 • zużycie klocków hamulcowych (symbol okręgu ujęty w przerywany nawias),
 • słaby akumulator (symbol akumulatora).

Reasumując w sytuacji, gdy na desce rozdzielczej swojego auta kierowca dostrzeże zapaloną czerwoną kontrolkę, w zależności od znaczenia lampki, powinien niezwłocznie udać się do warsztatu samochodowego samodzielnie lub wezwać pomoc drogową.

Żółte kontrolki. Znaczenie kontrolek na desce rozdzielczej.

Co oznacza zapalenie żółtej kontrolki na desce rozdzielczej? Oczywiście za sprawą pewnych rozbieżności znaczenie kontrolek o żółtym kolorze może sprawiać kierowcy najwięcej trudności w prawidłowym odczytaniu. Godne uwagi jest to, że część lampek tego typu wskazuje na błędy w działaniu któregoś z podzespołów. Pozostałe z kolei uruchamiają się w chwili po akcji podjętej przez osobę prowadzącą pojazd (przykładowo po włączeniu ogrzewania tylnej szyby lub świateł przeciwmgielnych).


Czy można wyróżnić żółte ikonki, które w momencie aktywowania powinny zwrócić szczególną uwagę kierowcy? Przede wszystkim będzie to kontrolka silnika znana pod nazwą Check Engine.

Z pewnością zapalenie tej lampki może sugerować awarię w układzie elektrycznym silnika, związaną z błędami wykrytymi przez któryś z czujników (na przykład spalania stukowego), problem z zaworem EGR bądź poważną usterkę układu wytryskowego. Zaświecona kontrolka Check Engine może również świadczyć o przejściu silnika w tryb awaryjny, ze względu na co pojazd nie będzie w stanie rozwinąć pełnej mocy. W chwili uruchomienia ikonki należy zachować spokój i czym prędzej udać się do warsztatu samochodowego.

Oprócz tego kluczowymi kontrolkami informacyjno-ostrzegawczymi będą te wskazujące na problemy z pracą układów ABS i ESP. Bez wątpienia przeciwblokujący układ hamulcowy oraz elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy to zasadnicze systemy czuwające nad bezpieczeństwem podczas jazdy w ruchu drogowym.

Zielone kontrolki w samochodzie – co oznaczają?

Co oznacza zapalenie zielonej kontrolki w aucie? Zadaniem zielonej i niebieskiej lampki osadzonej na desce rozdzielczej jest informowanie kierowcy o aktywowaniu poszczególnych systemów lub funkcji w samochodzie. Przede wszystkim ikonki tego typu sugerują również prawidłową pracę danych części pojazdu.

Lampki w samochodzie – co oznaczają? Zielone kontrolki dotyczą głównie oświetlenia zewnętrznego pojazdu. Oprócz tego obejmują takie funkcje auta, jak:

 • tempomat (symbol tempomatu ze strzałką ujęty w okrąg),
 • jazda w trybie ekonomicznym (symbol liter ECO),
 • tryb jazdy EV (symbol liter EV MODE),
 • system wspomagania parkowania (symbol litery P z ikoną sygnału i trójkątem ujęty
  w okrąg),
 • asystent pokonywania wzniesień (symbol samochodu na trójkątnym wzniesieniu),
 • asystent pasa ruchu (symbol samochodu na drodze pomiędzy przerywanymi liniami),
 • sprawne działanie systemu poduszek powietrznych (symbol pasażera z poduszką powietrzną naprzeciwko twarzy).

Jakie kontrolki trzeba znać, aby zdać egzamin teoretyczny?

Świecące na czerwono, żółto, zielono bądź niebiesko kontrolki ulokowane w obrębie deski rozdzielczej samochodu, przynależą do tych aspektów mechanicznych pojazdu, które związane są z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze. Zadaniem lampek informacyjnych, informacyjno-ostrzegawczych i ostrzegawczych, jest bieżące powiadamianie kierowcy o uruchomieniu danych systemów lub funkcji w aucie, wszelkich nieprawidłowościach oraz awariach.

Przed przystąpieniem do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy warto dowiedzieć się, do czego służą poszczególne ikonki w samochodzie – co oznaczają i z jakimi sugerowanymi działaniami się wiążą. Rzecz jasna – pytania o przeróżne kontrolki są kluczowe dla dobrej znajomości techniki jazdy. Z uwagi na to zdarza się, że zadania tego rodzaju pojawiają się podczas egzaminu państwowego, podobnie jak pozostałe zagadnienia odnoszące się do obsługi pojazdu mechanicznego.

Z jakich materiałów warto korzystać, chcąc powtórzyć zasady ruchu drogowego?

Chcąc przejść pomyślnie egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B, warto sięgnąć
z wyprzedzeniem po profesjonalne, rzetelne pomoce dydaktyczne. Bezsprzecznie kontrolki możemy łatwo opanować za pomocą kursu. Z pewnością także łatwo powtórzyć pytania z tej tematyki przez naukę działami.

Na Zdamy To gwarantujemy również dostęp do najbardziej aktualnych pytań egzaminacyjnych (będąc współtwórcą ministerialnego katalogu) sformułowanych dokładnie w ten sam sposób oraz opatrzonych identycznymi grafikami i nagraniami, jak na egzaminie państwowym w WORD/MORD. W myśl reguły, że ludzki mózg najlepiej zapamiętuje to, co dobrze rozumie, strona zapewnia ponadto wyczerpujące uzasadnienia do każdego zadania.