Czy jako uczestnik wypadku drogowego, w którym są ranni, masz prawo usunąć pojazd z miejsca zdarzenia, aby nie tamować ruchu?

Plik: 5329 - prawo jazdy, pytania, e-kurs, wykłady online

Odpowiedź:

Uzasadnienie:

Nie masz takiego obowiązku, a nawet nie wolno Ci tego robić. Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku.

Podstawa prawna:

art. 44 ust. 2 pkt 2) i 3) ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Statystyki tego pytania z ostatnich miesięcy

Miesiąc Odpowiedzi
Prawidłowe (%) Błedne (%) Łącznie
2020-08 740 (91%) 69 (9%) 809
2020-07 3178 (95%) 182 (5%) 3360
2020-06 3299 (96%) 155 (4%) 3454
2020-05 538 (94%) 34 (6%) 572
2020-04 206 (97%) 7 (3%) 213
2020-03 1268 (94%) 79 (6%) 1347
2020-02 1459 (86%) 242 (14%) 1701
2020-01 1690 (87%) 244 (13%) 1934
2019-12 1173 (87%) 177 (13%) 1350
2019-11 1604 (85%) 275 (15%) 1879
2019-10 1686 (87%) 255 (13%) 1941
2019-09 1776 (87%) 276 (13%) 2052
2019-08 1939 (85%) 335 (15%) 2274
2019-07 2087 (86%) 340 (14%) 2427
2019-06 1732 (87%) 270 (13%) 2002
2019-05 1952 (85%) 337 (15%) 2289
2019-04 1891 (86%) 310 (14%) 2201
2019-03 2356 (87%) 345 (13%) 2701
2019-02 2109 (87%) 329 (13%) 2438
2019-01 2199 (86%) 348 (14%) 2547
Łącznie 34882 (88%) 4609 (12%) 39491

Pytanie należy do kategorii:

Zawartość naszej bazy jest zgodna z tą, wg. której przeprowadzane są egzaminy w WORD.
Przypisania pytań do kategorii także są identyczne jak te występujące w WORD.
Zwróć uwagę, że wiele pytań specjalistycznych należy tylko do jednej kategorii prawa jazdy, a pytania z działów dot. wiedzy podstawowej często przypisane są do kilku lub wszystkich kategorii.

Działy tematyczne:

  • Ogólne zasady określające zachowanie kierowcy w momencie awarii lub wypadku, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej

Testy podsumowujące (e-kurs):

  • Zachowanie w momencie wypadku
Żaden przykład e-kursu nie wskazuje na to pytanie. Brak znaków powiązanych z pytaniem.