Testy na prawo jazdy kategoria B - Próbny egzamin

Czy kierując pojazdem od zmierzchu do świtu masz obowiązek stale zachowywać szczególną ostrożność?

Prawidłowa odpowiedź: NIE

Uzasadnienie odpowiedzi:
Przepisy nie nakazują zachowania szczególnej ostrożności w przypadku jazdy „nocą” czyli od zmierzchu do świtu. Szczególną ostrożność należy zachować w ściśle określonych przez prawo o ruchu drogowym sytuacjach np: wyprzedzanie, włączenie się do ruchu, zmiana pasa ruchu, zmiana kierunku jazdy, przejeżdżanie przez przejście dla pieszych. Musisz nauczyć się rozróżniać sytuacje w których należy zachować szczególną ostrożność, a kiedy wystarczy zwykła ostrożność. Wszystkie sytuacje na przykładach opisane zostały w ekursie Zdamyto.

Podstawa prawna:
Art. 3 ust. 1 oraz art 51 ust. 3 ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Dlaczego kursanci popełniają błąd w tym pytaniu?
W bazie pytań egzaminacyjnych cały dział pytań poświęcony jest szczególnej ostrożności w ruchu drogowym. Na większość tych pytań prawidłową odpowiedzią jest „TAK należy zachować szczególną ostrożność w tej sytuacji”. Występuje jednak kilka wyjątków, gdzie odpowiedź brzmi „NIE musisz zachowywać szczególnej ostrożności, ponieważ wystarczy ostrożność zwykła w tej sytuacji”.
Musisz nauczyć się rozróżniać sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność, a kiedy wystarczy zwykła ostrożność. Wszystkie sytuacje na przykładach opisane zostały w e-kursie Zdamyto. Wszystkie pytania w testach na prawo jazdy zdamyto mają uzasadnienie odpowiedzi.

Czy jadąc samochodem osobowym o dopuszczalnej masie całkowitej 3 tony możesz skręcić w prawo za tym znakiem?

Prawidłowa odpowiedź: TAK

Uzasadnienie odpowiedzi:
Tak, ponieważ zakaz dotyczy pojazdów ciężarowych, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych. Ty jedziesz samochodem osobowym i mimo, że masa całkowita Twojego pojazdu przekracza 2,5 t to wolno Ci skręcić w prawo.

Podstawa prawna:
§ 70 ust. 2 i § 18 ust. 4 i 5 Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 170 poz. 1393 z późn. zm.)

Dlaczego kursanci popełniają błąd w tym pytaniu?
Większość kursantów patrzy na znak i na ograniczenie 2,5 t na tym znaku. Nie zwracają jednak uwagi, że zakaz nie dotyczy samochodów osobowych. To pytanie znajdują się w państwowej bazie pytań egzaminacyjnych od kilku lat i nadal znajduje się w czołówce najtrudniejszych. Pamiętaj, że wszystkie pytania aktualnie wykorzystywane na egzaminach państwowych są jawne, dlatego nie daj się zaskoczyć! Klucz do sukcesu to zapoznanie się ze wszystkimi pytaniami po kolei według działów tematycznych, które są dostępne na zdamyto w trybie NAUKA.

Czy w tej sytuacji, dalsza jazda na wprost lewym pasem jest dozwolona?
 

Prawidłowa odpowiedź: NIE

Uzasadnienie odpowiedzi:
Nie, ponieważ obowiązuje ruch prawostronny i należy trzymać się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

Podstawa prawna:
Art. 16 ust. 4 Ustawy-Prawo o ruchu drogowym.

Dlaczego kursanci popełniają błąd w tym pytaniu?
W tym pytaniu kursanci sugerują się znakiem F-10 ”Kierunki na pasach ruchu” i odpowiadają automatycznie bez analizy sytuacji drogowej, która jest widoczna na zdjęciu. Lewy pas jak wskazuje znak umożliwia jazdę na wprost. Jeśli pytanie dotyczyło by znaku i brzmiało „Czy widoczne znaki zezwalają na jazdę na wprost lewym pasem ruchu?” to prawidłową odpowiedzią było by TAK.
Jednak to pytanie dotyczy konkretnie „tej sytuacji widocznej na zdjęciu”, czyli pustych wszystkich pasów ruchu dlatego należy trzymać się możliwie blisko prawej krawędzi.