skrzyżowania z wyspą - wątpliwości (3 sie 2016, o 15:58)

Awatar użytkownika
Wapniak_U572605
Dzień dobry.
Jestem nowy na forum więc jeżeli temat umieściłem w nie właściwym miejscu, to proszę admina o przeniesienie. Nawiązałem kontakt e-mail instruktorem, panem Grzegorzem Wójcikiem ale nalegał, aby dyskusję prowadzić na forum aby inni uczestnicy mogli z niej wynieść coś dla siebie. Zatem powtórzę pytanie od którego zaczęliśmy rozmowę:
"Odnoszę się do treści poniższej strony na Waszym portalu:
http://www.zdamyto.com/edu/zasady_ruchu_drogowego/jazda_w_ruchu_okr_nym
Z treści artykułu wynika, że skrzyżowanie z wyspą należy traktować jak normalne skrzyżowanie kierunkowe, czyli np. zamiar skrętu w lewo należy zasygnalizować odpowiednio wcześniej lewym kierunkowskazem, zbliżyć się do lewej krawędzi jezdni jednokierunkowej lub do osi jezdni dwukierunkowej, wykonać manewr skrętu w lewo, opuścić skrzyżowanie i zakończyć sygnalizację manewru, czyli wyłączyć LEWY kierunkowskaz. Na "rondzie" natomiast należy przed jego opuszczeniem (czyli przed zakończeniem manewru skrętu w lewo) zmienić kierunkowskaz na prawy, zmienić pas uchu na prawy i opuścić rondo wykonując skręt wprawo.
Moje pytania są następujące:
-skoro skrzyżowanie zwykłe i o ruchu okrężnym to takie same skrzyżowania, to dlaczego manewr skrętu w lewo jest inny dla każdego z nich w sensie sygnalizacji?
-prawym kierunkowskazem sygnalizuje się skręt w prawo, dlaczego zatem należy go używać w trakcie manewru skrętu w lewo, skoro ten manewr nie
został jeszcze zakończony?
-skoro przy skręcie w lewo należy jechać przy lewej krawędzi jezdni jednokierunkowej (taką jezdnią jest obwiednia ronda), to dlaczego każe się przed zakończeniem manewru zmienić pas na prawy?

Re: skrzyżowania z wyspą - wątpliwości (4 sie 2016, o 07:11)

Awatar użytkownika
Grzegorz Wójcik_U1287
Wapniak_U572605 pisze:Dzień dobry.
Jestem nowy na forum więc jeżeli temat umieściłem w nie właściwym miejscu, to proszę admina o przeniesienie. Nawiązałem kontakt e-mail instruktorem, panem Grzegorzem Wójcikiem ale nalegał, aby dyskusję prowadzić na forum aby inni uczestnicy mogli z niej wynieść coś dla siebie.

Witamy na forum.
Proponowałem forum, aby skorzystali również inni których ten temat interesuje.

Wiekszosc odpowiedzi na Twoje pytania jest tutaj: viewtopic.php?f=5&p=10977#p10977

Poza tym:
- "Rondo jest skrzyżowaniem" - o tym mów prawo drogowe - ustawa prd i rozporządzenia
- Nikt nie wie co było pierwsze - kura czy jajko. Zdania sa podzielone wsrod egzaminatorow, istruktorow, policjantów. Nawet co drugi sprzedawca w kiosku Ruchu na rogu ma odmienne zdanie. W odniesieniu do rond - niektorzy nawet twierdza ze to zwykla droga prosta "tylko zakrzywiona w lewo" wokol wyspy - co oczywiscie kloci sie z terminem "skrzyżowanie" okreslonym w art 2 prd. Usawa prd nakazuje jednak syngalizowanie ZAMIARU wykonania manerwu -zawczasu i wyraznie.
- Nie wiem jak Ty, ale ja dojezdzajac do skrzyżowania chcialbym byc informowany - ZAWCZASU i WYRAŹNIE jaki manewr ZAMIERZAJA na nim wykonać inni kierujący. Ba - nawet zanim wjadą na to skrzyżowanie.
- Nalezy miec na uwadze zapis ustawy prd mówiący: "Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę"
- Kierunkowskazem na rondzie sygnalizujemy zamiar zmiany kierunku jazdy - pokazujemy oczekującym na wjazd na "rondo" ze ZAMIERZAMY opuścić je najbliższym zjazdem.
Wapniak_U572605 pisze: skoro przy skręcie w lewo należy jechać przy lewej krawędzi jezdni jednokierunkowej (taką jezdnią jest obwiednia ronda), to dlaczego każe się przed zakończeniem manewru zmienić pas na prawy?

Nie każe się, a zaleca się bo:
- zjezdzajac z ronda z lewego pasa - zmieniasz pas na prawy przejezdzajac go w poprzek a wowczas ustepujesz tym ktorzy sie na nim znajduja co zmusza Cie do zatrzymania sie (czego mało kto spodziewa się), co tez ma się średnio do cytatu z ustawy którym ostatnio posluzylem sie
- martwe pole na rondzie jest mniej wiecej rowne powierzchni Texasu - i całkiem prawdopodobne ze nie zauwazych kogos na pasie na ktory zamierzasz (w poprzek) przejechać.

Mozesz zjechać z ronda z pasa z ktorego chcesz, miej jednak na uwadze powyzsze.

Włączenie kierunkowskazu do lewoskretu na rondzie to tak jak włączenie prawego kierunkowskazu przed zatrzymaniem się na jezdni (np w celu zabrania pasażera). Nie trzeba go włączać gdy nie dochodzi do zmiany pasa ruchu, ale jadąc za tobą ciężarówka o masie powiedzmy 30 ton, chciałbym wiedzieć, że ZAMIERZASZ zatrzymać się, po to aby moc cie wcześniej wyprzedzić lub po prostu wyhamować (aby nie odbic ci na plecach napisu SCANIA ;) )

Lektura uzupelniajaca ;)
http://www.pomorska.pl/artykul/7126023, ... ,id,t.html
http://moto.onet.pl/aktualnosci/rondo-a ... kazy/sjkxs

Re: skrzyżowania z wyspą - wątpliwości (4 sie 2016, o 12:15)

Awatar użytkownika
Wapniak_U572605
Grzegorz Wójcik_U1287 pisze:- "Rondo jest skrzyżowaniem" - o tym mów prawo drogowe - ustawa prd i rozporządzenia

Obaj wiemy, że w ustawie prd pojęcie "rondo" nie występuje. Nie występuje również w żadnym rozporządzeniu. Podpowiem, że występuje dopiero w załącznikach do rozporządzenia w Prawie Budowlanym i jest definicją obiektu infrastruktury drogowej DLA DROGOWCÓW.

Grzegorz Wójcik_U1287 pisze:Włączenie kierunkowskazu do lewoskretu na rondzie to tak jak włączenie prawego kierunkowskazu przed zatrzymaniem się na jezdni (np w celu zabrania pasażera). Nie trzeba go włączać gdy nie dochodzi do zmiany pasa ruchu, ale jadąc za tobą ciężarówka o masie powiedzmy 30 ton, chciałbym wiedzieć, że ZAMIERZASZ zatrzymać się, po to aby moc cie wcześniej wyprzedzić lub po prostu wyhamować (aby nie odbic ci na plecach napisu SCANIA ;) )

Skoro "rondo" to skrzyżowanie na którym zmieniamy kierunek ruchu, to taki zamiar NALEŻY (kierujący jest OBOWIĄZANY) sygnalizować odpowiednio wcześniej i wyraźnie, a zakończyć sygnalizowanie niezwłocznie po jego wykonaniu (Art 22 ust. 5 ustawy prd). Moim zdaniem taka treść zapisu nie pozostawia dowolności o jakiej piszesz w cytacie powyżej.

Gdzie popełniam błąd w interpretacji tego zapisu?

Re: skrzyżowania z wyspą - wątpliwości (5 sie 2016, o 05:34)

Awatar użytkownika
Grzegorz Wójcik_U1287
Wapniak_U572605 pisze:Obaj wiemy, że w ustawie prd pojęcie "rondo" nie występuje. Nie występuje również w żadnym rozporządzeniu. Podpowiem, że występuje dopiero w załącznikach do rozporządzenia w Prawie Budowlanym i jest definicją obiektu infrastruktury drogowej DLA DROGOWCÓW.

Prawo budowlane to nie "kodeks drogowy" :P
Przecież używałem określenia "rondo" w odniesieniu do "kodeksu drogowego"

Wapniak_U572605 pisze:Skoro "rondo" to skrzyżowanie na którym zmieniamy kierunek ruchu, to taki zamiar NALEŻY (kierujący jest OBOWIĄZANY) sygnalizować odpowiednio wcześniej i wyraźnie, a zakończyć sygnalizowanie niezwłocznie po jego wykonaniu (Art 22 ust. 5 ustawy prd). Moim zdaniem taka treść zapisu nie pozostawia dowolności o jakiej piszesz w cytacie powyżej.

Gdzie popełniam błąd w interpretacji tego zapisu?

Zdamyto nie jest stroną której należy zgłaszać wątpliwości co do zasadności danego przepisu ale miło, że tak wysoko cenisz sobie ten serwis dzieląc się wątpliwościami. ;)

No i już przestałem Cię rozumieć - uważasz ze zapis prd "pozostawia dowolność" a z drugiej strony pytasz gdzie popełniasz błąd :) Zatem albo jedno albo drugie :)

PS
Tak, wiem. Nie ma czegoś takiego jak "kodeks drogowy"

Re: skrzyżowania z wyspą - wątpliwości (5 sie 2016, o 06:35)

Awatar użytkownika
Wapniak_U572605
Grzegorz Wójcik_U1287 pisze:Prawo budowlane to nie "kodeks drogowy" :P
Przecież używałem określenia "rondo" w odniesieniu do "kodeksu drogowego"

Napisałeś tak:
Grzegorz Wójcik_U1287 pisze: "Rondo jest skrzyżowaniem" - o tym mówi prawo drogowe - ustawa prd i rozporządzenia

Może przytoczysz jakiś zapis z wymienionych przez Ciebie źródeł na poparcie Swojego twierdzenia? Czyżbym aż tak nieczytelnie formułował wypowiedzi??
Grzegorz Wójcik_U1287 pisze:No i już przestałem Cię rozumieć - uważasz ze zapis prd "pozostawia dowolność" a z drugiej strony pytasz gdzie popełniasz błąd :) Zatem albo jedno albo drugie :)

To TY napisałeś:
Grzegorz Wójcik_U1287 pisze:Włączenie kierunkowskazu do lewoskretu na rondzie to tak jak włączenie prawego kierunkowskazu przed zatrzymaniem się na jezdni (np w celu zabrania pasażera). Nie trzeba go włączać gdy nie dochodzi do zmiany pasa ruchu...

Ja przytoczyłem artykuł z ustawy prd, który jest w sprzeczności z tym, co napisałeś. Skoro napisałeś to jako instruktor, to pewnie wiesz, co mówisz. Dlatego zastanawiam się, czy to ja źle rozumiem ten artykuł.

Doceniam Twoje poczucie humoru ale może nie przekręcaj moich słów, bo nasza rozmowa starci na merytoryczności i inni mogą na niej nic nie skorzystać. Rozumiem, pisałeś o świcie, być może jeszcze przed kawą. ;)

Niczego nie prostuj, napisz jedynie, czy podczas lewoskrętu na "rondzie" mamy obowiązek sygnalizować ten manewr zgodnie z ustawą prd? Taki sens miał mój poprzedni post.

Re: skrzyżowania z wyspą - wątpliwości (5 sie 2016, o 11:52)

Awatar użytkownika
Grzegorz Wójcik_U1287
Prawo budowlane to kodeks drogowy. No ok. Podepnijmy do tego jeszcze ustawę o samorządzie terytorialnym :D

Wyjaśnienie i moje stanowisko masz na kilku postach i kilku stronach, przytoczyłem też przykłady wypowiedzi innych (bron Boze - nie istruktorów!).

Uważam też za bezcelowe tłumaczenie podstaw np. czym jest skrzyżowanie, dlaczego rondo jest skrzyżowaniem - jeśli stopień zaawansowania twojej wiedzy w zakresie szeroko pojętego prawa jest tak wysoki. Jeśli zrozumiesz czym jest skrzyżowanie - pogadamy o zmianie kierunku jazdy itp. Taka praca domowa :)

Masz swoje zdanie - chwała Ci :D

Re: skrzyżowania z wyspą - wątpliwości (5 sie 2016, o 12:51)

Daros95_U573072
od razu powiem, ze jestem tylko kursantem mialem dopiero 5 wykladow i 2 godziny po placu :D

ale probuje probuje to rozkminic co tu piszecie bez zaglebiania sie w przepisy to nie rozumiem dlaczego jak na rondzie mam zjechac 3cim zjazdem to mam to sygnalizowac juz dajac migacz w lewo wjezdzajac na rondo
przeciez na logike jak wjezdzam na rondo do wjezdzajac skrecam zawsze w prawo i jak zjezdzam do tez skrecam w prawo, ciekawa jak moj isntruktor kaze mi sie zachowac

pozdro

Re: skrzyżowania z wyspą - wątpliwości (5 sie 2016, o 13:45)

Awatar użytkownika
Wapniak_U572605
Grzegorz Wójcik_U1287 pisze:Prawo budowlane to kodeks drogowy. No ok. Podepnijmy do tego jeszcze ustawę o samorządzie terytorialnym :D

Czy Ty próbujesz ze mnie zrobić idiotę? Nic takiego nie powiedziałem.

Spróbuję jeszcze raz. Napisałeś:
Grzegorz Wójcik_U1287 pisze:"Rondo jest skrzyżowaniem" - o tym mów prawo drogowe - ustawa prd i rozporządzenia

Ustawa prd składa się z artykułów - podaj numer artykułu, w którym mogę to przeczytać.
Rozporządzenia mają numery i są publikowane w Dziennikach Ustaw - podaj numer rozporządzenia lub Dziennika Ustaw, w którym mogę to przeczytać.
Czy teraz zrozumiałeś o co mi chodzi?

Re: skrzyżowania z wyspą - wątpliwości (5 sie 2016, o 13:52)

Awatar użytkownika
Wapniak_U572605
Daros95_U573072 pisze:od razu powiem, ze jestem tylko kursantem mialem dopiero 5 wykladow i 2 godziny po placu :D

ale probuje probuje to rozkminic co tu piszecie bez zaglebiania sie w przepisy to nie rozumiem dlaczego jak na rondzie mam zjechac 3cim zjazdem to mam to sygnalizowac juz dajac migacz w lewo wjezdzajac na rondo
przeciez na logike jak wjezdzam na rondo do wjezdzajac skrecam zawsze w prawo i jak zjezdzam do tez skrecam w prawo, ciekawa jak moj isntruktor kaze mi sie zachowac

pozdro

Według mnie Twoja logika jest bez zarzutu. Też uważam, że KAŻDY zjazd z "ronda" jest skrętem w prawo. Ale UWAŻAJ! To instruktor ma rację, bo on wie, czego oczekuje egzaminator. Za to płacisz instruktorowi, żebyś zdał egzamin. Jak widzisz, instruktorzy unikają konkretnych odpowiedzi na proste pytania. Muszą udawać, że nie ma sprzeczności pomiędzy tym JAK UCZĄ a tym, co jest napisane w Prawie o Ruchu Drogowym (to jest taka ustawa, za której łamanie grożą różne kary do kary więzienia włącznie).

Re: skrzyżowania z wyspą - wątpliwości (5 sie 2016, o 13:58)

Awatar użytkownika
ZdamyTo_U1188
Wapniak_U572605 pisze:Czy teraz zrozumiałeś o co mi chodzi?

Aby ostudzić emocje dyskusji dostajesz w prezencie od moderacji dostęp do naszego e-learningu do jutra do 16tej popołudniu.

Dokładnie tutaj: http://www.zdamyto.com/elearning/kat_B/ ... ch_okrezny Slajd 7/18 opisane zostały porady jak zachować się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym.

Jeśli nie zgadzasz się z którymś opisanym tam przykładem to jesteśmy otwarci na uwagi i dyskusje. Pozdrawiamy