Re: nadrzędność przepisów dotyczących dop. szybkości (16 gru 2013, o 20:10)

Pirat
Może zróbmy to moje pytanie w formie pytania egzaminacyjnego:
Jedziesz samochodem osobowym w dzień po drodze dwujezdniowej ekspresowej w obszarze zabudowanym. Mijasz kilka ograniczeń szybkości, na końcu jest znak odwołujący ostatnie ograniczenie.
Czy od tego znaku możesz jechać maksymalnie szybkością:
a) 50 km/h
b) 120 km/h

Moim zdaniem Kodeks Drogowy nie rozstrzyga tego wprost (art. 20 Kodeksu o ograniczeniach szybkości, gdzie nie ma mowy o pierwszeństwie znaków w takiej sytuacji) ale na czuja, skoro na końcu mamy odwołanie ograniczenia szybkości, a nie znak oznajmiający koniec drogi szybkiego ruchu, to znaczy, że wystawiający znak nie chciał abyśmy wrócili do szybkości obowiązującej na obszarze zabudowanym i możemy pruć 120 km/h.
Ale mogę się mylić.
Tak ?

Re: nadrzędność przepisów dotyczących dop. szybkości (16 gru 2013, o 23:06)

Awatar użytkownika
Grzegorz Wójcik_U1287
Pirat pisze:Może zróbmy to moje pytanie w formie pytania egzaminacyjnego:
Jedziesz samochodem osobowym w dzień po drodze dwujezdniowej ekspresowej w obszarze zabudowanym. Mijasz kilka ograniczeń szybkości, na końcu jest znak odwołujący ostatnie ograniczenie.
Czy od tego znaku możesz jechać maksymalnie szybkością:
a) 50 km/h
b) 120 km/h

Moim zdaniem Kodeks Drogowy nie rozstrzyga tego wprost (art. 20 Kodeksu o ograniczeniach szybkości, gdzie nie ma mowy o pierwszeństwie znaków w takiej sytuacji) ale na czuja, skoro na końcu mamy odwołanie ograniczenia szybkości, a nie znak oznajmiający koniec drogi szybkiego ruchu, to znaczy, że wystawiający znak nie chciał abyśmy wrócili do szybkości obowiązującej na obszarze zabudowanym i możemy pruć 120 km/h.
Ale mogę się mylić.
Tak ?

c) bezpieczna
aby sprawe wyjasnic definitywnie pozostaje jeszcze inicjatywa spoleczna w zakresie zmiany ustawy prawo o ruchu drogowym ;)

Re: nadrzędność przepisów dotyczących dop. szybkości (17 gru 2013, o 07:59)

Pirat
bezpieczna: POLAM - i wszystko jasne.
Mamy do kitu prawników ministerialnych, zawsze będą luki czy niejasności.

Re: nadrzędność przepisów dotyczących dop. szybkości (17 gru 2013, o 08:13)

Pirat
ale na serio pytanie dotyczyło szybkości maksymalnej. Bezpieczna: zawsze !