Punkty karne w 2017

Ważna informacja dla posiadaczy prawa jazdy, którzy nałapali punktów karnych. Jeszcze tylko do końca roku można zapisać się na szkolenie dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. W 2017 roku nie będzie już możliwości zmniejszenia salda punktów karnych o 6.

 

Co zmieni się?
1) Policjant będzie mógł ukarać kierowcę maksymalnie dziesięcioma punktami karnymi, niezależnie od ilości przewinień.
2) Uzbieranie 24 punktów karnych nie będzie skutkowało odebraniem uprawnień a skierowaniem na szkolenie reedukacyjne z bezpieczeństwa ruchu drogowego.
3) Starosta skieruje kierowcę, który uzbierał 24 punkty karne na wspomniane wcześniej szkolenie, trzeba będzie je odbyć w ciągu miesiąca.
4) Kierowca będzie musiał przedłożyć staroście zaświadczenie o odbyciu szkolenia w ciągu 6 tygodni. 
Jeśli tego nie zrobi - starosta odbierze uprawnienia do kierowania.
5) Szkolenie reedukacyjne będzie można odbyć raz na 5 lat. 
W przypadku uzbierania 24 punktów karnych przed tym okresem - prawo jazdy zostanie odebrane, co będzie oznaczało konieczność ponownego ubiegania się o uprawnienia do kierowania.

 

Kto może sprawdzić swoje punkty karne? Każdy, kto ma prawo jazdy! Pamiętaj jednak, że możesz uzyskać informację tylko o Twoich punktach karnych. Nie możesz sprawdzić, ile punktów karnych ma ktoś inny. 

 

Jak sprawdzić ile masz punktów karnych? Gdzie sprawdzić swoje punkty karne? 
1) Idź na najbliższy komisariat Policji.
2) 
Zapytaj policjanta o liczbę punktów karnych na Twoim koncie. Jeśli chcesz — możesz dostać zaświadczenie z informacją o liczbie punktów karnych na Twoim koncie. Może się ono przydać jeśli będziesz jeździć samochodem służbowym.

 

Ile zapłacisz za informacje o punktach karnych? 
1) Uzyskanie informacji jest bezpłatne.
2) 17 zł za zaświadczenie o liczbie punktów karnych.

 


Pamiętaj! Jeśli właśnie przygotowujesz się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy to wszystkie konieczne materiały dydaktyczne masz na ZdamyTo.com. Na ZdamyTo dostęp do testów na prawo jazdy online z pełną bazą pytań wykorzystywaną na egzaminach państwowych oraz e-kurs z setkami aniamacji wyjaśniającymi sytuacje w ruchu drogowym. 
 

 

Znaki i sygnały drogowe

Zasady ruchu drogowego

Manewry i technika jazdy

Obsługa samochodu

Bezpieczeństwo na drodze

Tylko dla motocyklistów

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka