Nowe WORDy! Czy powstanie 40 nowych Ośrodków Egzaminowania?

 

W Twoim mieście nie ma WORDu? Sprawdź na liście czy jest szansa iż to się zmieni!
Sejm uchwalił ustawę, która umożliwia przeprowadzenia egzaminów na prawo jazdy kategorii motocyklowych i B w 40 nowych miastach. 
 
W Holandii jeden punkt zdawania na prawo jazdy przypada na 300 tys. mieszkańców, w Irlandii na 90 tys., a w Polsce na 700 tys. Najgorzej jest w woj. świętokrzyskim, gdzie ośrodek w Kielcach obsługuje 1 mln 270 tys. ludzi.
Do tej pory wymogiem przeprowadzania egzaminów były prawa powiatu – co nie koniecznie przekładało się na liczbę mieszkańców. Swoich WORDów nie mają 70 tysięczne miasta: Inowrocław, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski, Stargard Szczeciński, Pabianice czy Gniezno. 
 
Wnioskodawcą projektu jest Krzysztofa Brejza (PO) – ustawę poparły zgodnie wszystkie kluby parlamentarne.
Czy oznacza to, że już niedługo powstanie ok 40 nowych ośrodków egzaminowania? Otóż nie, ustawa jedynie zezwala, a nie nakazuje otwarcia nowych WORD. Decyzję podejmą marszałkowie województw (którzy ostatnio negatywnie wypowiedzieli się na temat tego pomysłu).
 
 
Główną przyczyną braku chęci otwarcia nowych Ośrodków mogą być po prostu pieniądze. Liczba osób zdających na prawo jazdy spada, a koszty utrzymania WORD nie należą do najmniejszych.
 
Miasta, które zyskają możliwość przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy w kolejności liczby mieszkańców:
Inowrocław, Lubin, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Pabianice, Głogów, Tomaszów Mazowiecki, Kędzierzyn Koźle, Stalowa Wola, Bełchatów, Mielec, Tczew, Świdnica, Zgierz, Ełk, Pruszków, Racibórz, Zawiercie, Starachowice, Legionowo, Wodzisław Śląski, Puławy, Radomsko, Starogard Gdański, Skarżysko Kamienna, Wejherowo, Kutno, Otwock, Zduńska Wola, Kołobrzeg, Żyrardów, Nowa Sól, Oświęcim, Bolesławiec, Knurów, Stargard Szczeciński.
 
 
 

Znaki i sygnały drogowe

Zasady ruchu drogowego

Manewry i technika jazdy

Obsługa samochodu

Bezpieczeństwo na drodze

Tylko dla motocyklistów

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka