Ile powinien kosztować kurs na prawo jazdy?

 

Ile płaciłaś/płaciłeś za swój kurs w szkole jazdy? Kurs kosztował Cię 1500 zł, a Twój znajomy płacił 1100? Jak wyglądał Twój kurs, a jak znajomego? Czy warto dopłacić?

Czy cena jest gwarancją jakości? Co jakiś czas powraca temat ustalenia urzędowo narzuconej ceny minimalnej za kurs prawa jazdy. Postuluje o to część środowiska instruktorów.

Takie rozwiązanie oznaczałoby, że za szkolenie nie może być tańsze niż np. 1200 zł. W ankiecie, którą na swojej stronie publikuje Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców aż (uwaga!) 97% osób opowiedziało się za wprowadzeniem ceny minimalnej.

 

 

Za podstawowy argument, żeby ustalić taką cenę podaje się wyeliminowanie nieuczciwej konkurencji, która celowo zaniża cenę początkową kursu - jednocześnie oszczędzając na jakości szkolenia (np. krótsze jazdy).

Logicznym kontrargumentem są zasady wolnego rynku: to kursant ostatecznie decyduje jaki kurs i za ile zakupi. 

 

Federacja instruktorów zwraca jednak głównie uwagę na ceny za egzaminy i porównuje je z cenami za kurs jak i za badanie lekarskie. Koszt egzaminu na kategorię B to obecnie 140 zł. Przyjmując, że za kurs 30+30 godzin kursant płaci dziś średnio 1400 zł koszt godziny egzaminu to aż jedna dziesiąta tej kwoty. 

 

 

Znaki i sygnały drogowe

Zasady ruchu drogowego

Manewry i technika jazdy

Obsługa samochodu

Bezpieczeństwo na drodze

Tylko dla motocyklistów

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka