Blog prowadzony przez Stanisław Kwartnik (Instruktor)

Wirtualna Nauka Jazdy

Zaloguj się, aby utworzyć / pisać na swoim blogu i komentować inne.

Ostatnio na blogu

 • Wjazd, wyjazd ze strefy zamieszkania.
  (2013-06-16 21:54:02)
  Wjazd, wyjazd ze strefy zamieszkania. Gdyby nasza definicja skrzyżowania była zgodna z...
 • Piesi przed skrzyżowaniem
  (2012-12-12 19:25:10)
  Piesi przed skrzyżowaniem. Często powstaje dylemat – jak się zachować, gdy stoją...
 • Wyprzedzanie
  (2012-12-01 13:42:02)
  Wyprzedzanie to manewr przejeżdżania obok drugiego pojazdu jadącego w tym samym ki...
 • Autobus szkolny
  (2012-11-20 02:00:27)
  Zbliżając się do pomarańczowego autobusu szkolnego oznakowanego napisem „AUTOBUS SZKOL...
 • Przystanek autobusowy
  (2012-11-05 14:04:33)
  Przystanek komunikacji autobusowej. Zbliżając się do przystanku komunikacji publicznej za...
 • Pętle indukcyjne i kamery na skrzyżowaniach.
  (2012-10-12 00:33:05)
  Pętle indukcyjne i kamery na skrzyżowaniach. Na nowoczesnych skrzyżowaniach coraz cz...

Komentarze

Wjazd, wyjazd ze strefy zamieszkania.

Wjazd, wyjazd ze strefy zamieszkania.
Gdyby nasza definicja skrzyżowania była zgodna z definicją zawartą w Konwencji Wiedeńskiej (określenie "skrzyżowanie" oznacza każde przecięcie się dróg na jednym poziomie, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z placami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; ) - nie byłoby problemów czyli wyjazd, zjazd do strefy zamieszkania byłby skrzyżowaniem.
U nas wyjazd ze strefy zamieszkania będzie skrzyżowaniem, jeśli nie jest wyjazdem z drogi gruntowej (nieutwardzona lub utwardzona krócej niż 20 m), nie jest drogą wewnętrzną, nie jest dojazdem do obiektu przydrożnego.
U nas wyjazd ze strefy zamieszkania nie będzie skrzyżowaniem jeśli ten wyjazd jest z drogi gruntowej, jest z drogi wewnętrznej lub z dojazdowej do obiektu przy drodze.
Sytuacja wyjeżdżającego ze strefy zamieszkania się nie zmienia - za każdym razem jest włączającym się do ruchu, a więc ustępuje pierwszeństwa wszystkim uczestnikom tego ruchu.
Zmienne będą zachowania zabronione lub dopuszczone na skrzyżowaniach (zatrzymania, wyprzedzania ...przechodzenie pieszego) i zachowania szczególnej ostrożności czy też zwykłej ostrożności pojazdu jadącego drogą z pierwszeństwem przejazdu.
Prowadzi to do chaosu legislacyjnego i nie jest możliwe do praktycznego stosowania w normalnym ruchu drogowym.
Moim zdaniem jedynym wyjściem jest powrót do definicji skrzyżowania zawartej w Konwencji Wiedeńskiej i traktowanie każdego wjazdu - wyjazdu ze strefy zamieszkania jako skrzyżowania.

Komenatarzy łącznie: 2 (odpowiedzi: 1) dodaj nowy


 • Witam serdecznie. Nie zgadzam się z Pana wpisem. Wyjazd ze strefy zamieszkania nigdy nie jest skrzyżowaniem. Wynika to z dwu faktów:

  - wyjeżdżając ze strefy zamieszkania, włączamy się do ruchu. Będąc na skrzyżowaniu, uczestniczymy już w ruchu i nie musimy się do niego włączać,
  - pieszy może przechodzić na skrzyżowaniu, nawet w przypadku braku przejść dla pieszych (z pewnymi ograniczeniami które powinien Pan znać) . Wówczas musi on ustąpić pierwszeństwa pojazdom i iść najkrótszą możliwą drogą. W strefie zamieszkania, pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem i korzysta jak chce, z całej szerokości drogi. Gdyby był na skrzyżowaniu - nie mógłby tak chodzić. Definicja skrzyżowania powstała przed wprowadzeniem znaku D-40 i zapomniano ją uzupełnić. Ponadto, na zdjęciu, zarządca drogi umieścił sprzeczny ze sobą rodzaj oznakowania. Znaku A-7 nie można umieszczać nad znakiem D-41. Pozdrawiam!
  odpowiedz | zgłoś | zobacz odpowiedzi: 1 ukryj odpowiedzi: 1
  • W takim razie jak Pan to tłumaczy, gdzie w moim mieście to jest Słupsk na ulicy Zamenhofa na skrzyżowaniu dwu ulic stoi właśnie znak koniec strefy zamieszkania. Ostatnio moja żona zdawała egzamin i niestety nie zdała bo egzaminator upierał się że przed znakiem trzeba się zatrzymać
   odpowiedz | zgłoś

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka