Blog prowadzony przez Stanisław Kwartnik (Instruktor)

Wirtualna Nauka Jazdy

Zaloguj się, aby utworzyć / pisać na swoim blogu i komentować inne.

Ostatnio na blogu

 • Wjazd, wyjazd ze strefy zamieszkania.
  (2013-06-16 21:54:02)
  Wjazd, wyjazd ze strefy zamieszkania. Gdyby nasza definicja skrzyżowania była zgodna z...
 • Piesi przed skrzyżowaniem
  (2012-12-12 19:25:10)
  Piesi przed skrzyżowaniem. Często powstaje dylemat – jak się zachować, gdy stoją...
 • Wyprzedzanie
  (2012-12-01 13:42:02)
  Wyprzedzanie to manewr przejeżdżania obok drugiego pojazdu jadącego w tym samym ki...
 • Autobus szkolny
  (2012-11-20 02:00:27)
  Zbliżając się do pomarańczowego autobusu szkolnego oznakowanego napisem „AUTOBUS SZKOL...
 • Przystanek autobusowy
  (2012-11-05 14:04:33)
  Przystanek komunikacji autobusowej. Zbliżając się do przystanku komunikacji publicznej za...
 • Pętle indukcyjne i kamery na skrzyżowaniach.
  (2012-10-12 00:33:05)
  Pętle indukcyjne i kamery na skrzyżowaniach. Na nowoczesnych skrzyżowaniach coraz cz...

Komentarze

Piesi przed skrzyżowaniem

Piesi przed skrzyżowaniem.
Często powstaje dylemat – jak się zachować, gdy stojąc przed linią obowiązkowego zatrzymania musimy częściowo stać na wyznaczonym przejściu dla pieszych.
Podobnie będzie przed linią warunkowego zatrzymania złożoną z trójkątów jak i w sytuacjach bez wyznaczonej linii i bez wyznaczonego przejścia dla pieszych - takie miejsce w pobliżu skrzyżowania uznamy za naturalne miejsce przechodzenia pieszych na skrzyżowaniu.

Postępować będziemy wówczas tak, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo pieszemu czyli dojeżdżając:
- zmniejszymy prędkość tak aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo,
- ustąpimy mu pierwszeństwa na przejściu i w tym domyślnym miejscu też, czyli nie spowodujemy jego zwolnienia kroku, przyspieszenia kroku, zatrzymania się,
- w sytuacjach, w których mamy pewność zatrzymania się przed wyjechaniem na drogę poprzeczną - ustąpimy też pierwszeństwa pieszym zbliżającym się do tego miejsca – niemożna nagle pojazdem zablokować tor ruchu pieszemu (art.3 PoRD - utrudnianie ruchu),
- przy braku pieszych, przy zbliżających się z odległości większej niż 6 m wjedziemy przed wyznaczoną linię, przed linię krawędzi jezdni poprzecznej. Bliskie zatrzymanie od tych linii skutecznie zniechęci pieszych do przechodzenia nam przed maską a zachęci ich do przechodzenia poza tyłem naszego pojazdu – co zapewnia większe bezpieczeństwo. Jeśli pojazd w tej sytuacji będzie stał częściowo na przejściu – będzie to dozwolone (wyznaczone przez organizatora ruchu) zatrzymanie w związku z ruchem.

Gdy przed nami stoi już pojazd przed skrzyżowaniem, to nie wjeżdżamy na przejście dla pieszych, to zawsze zostawiamy więcej niż 5 m odstępu od tego pojazdu (wg okoliczności, intensywności ruchu pieszego, nietypowych sytuacji) z przeznaczeniem na możliwy ruch pieszych. Wtedy za tym jednym pojazdem przy skrzyżowaniu zawsze musi być pewne i bezpieczne miejsce dla pieszych.

W bezpiecznej infrastrukturze drogowej przejście dla pieszych, przejazdy dla rowerów są wyznaczane w odległości większej niż 5 m od skrzyżowania – wtedy dojeżdżający kierujący może postępować dwuetapowo: sprawy z pieszymi, rowerami a potem sprawy na skrzyżowaniu. Tak samo opuszczając skrzyżowanie oddalenie przejść, przejazdów od skrzyżowania - zapewnia większe bezpieczeństwo.


Komenatarzy łącznie: 2 (odpowiedzi: 1) dodaj nowy


 • ooo super dziekuje za szybka odpowiedz, czyli w tej sytuacji co wlasnie sobie wyobrazalem moge sie spokojnie zatrzymac przed linia i nie martwic ze czesc auta wystaje mi na pasy ;p poprosze instruktora zebysmy tam pojechali nastepnym razem pojechali.

  a jak w podobnej sytuacji jezeli mamy STOP ale brak lini zatrzymamia i do tego pasy dolaza prawie do krawedzi przecinajacej jezndni - czyli w zasadzie za pasami a juz przecinajaca jezdnia nie ma wogole miejsca ?
  odpowiedz | zgłoś | zobacz odpowiedzi: 1 ukryj odpowiedzi: 1
  • Wobec znaku STOP i braku linii obowiązkowego zatrzymania - powstrzymamy się od ruchu w miejscu, w którym będziemy mieć widoczność zbliżających się pojazdów na skrzyżowaniu.
   Jeśli to miejsce przed przejściem spełnia te warunki - będzie odpowiednie.
   Ruszając wtedy trzeba równocześnie zauważać wszystkie pojazdy i wszystkich pieszych !

   ŻYCZĘ SZEROKIEJ I BEZPIECZNEJ DROGI !
   WIRTUALNA NAUKA JAZDY

   odpowiedz | zgłoś

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka