Blog prowadzony przez Stanisław Kwartnik (Instruktor)

Wirtualna Nauka Jazdy

Zaloguj się, aby utworzyć / pisać na swoim blogu i komentować inne.

Ostatnio na blogu

 • Wjazd, wyjazd ze strefy zamieszkania.
  (2013-06-16 21:54:02)
  Wjazd, wyjazd ze strefy zamieszkania. Gdyby nasza definicja skrzyżowania była zgodna z...
 • Piesi przed skrzyżowaniem
  (2012-12-12 19:25:10)
  Piesi przed skrzyżowaniem. Często powstaje dylemat – jak się zachować, gdy stoją...
 • Wyprzedzanie
  (2012-12-01 13:42:02)
  Wyprzedzanie to manewr przejeżdżania obok drugiego pojazdu jadącego w tym samym ki...
 • Autobus szkolny
  (2012-11-20 02:00:27)
  Zbliżając się do pomarańczowego autobusu szkolnego oznakowanego napisem „AUTOBUS SZKOL...
 • Przystanek autobusowy
  (2012-11-05 14:04:33)
  Przystanek komunikacji autobusowej. Zbliżając się do przystanku komunikacji publicznej za...
 • Pętle indukcyjne i kamery na skrzyżowaniach.
  (2012-10-12 00:33:05)
  Pętle indukcyjne i kamery na skrzyżowaniach. Na nowoczesnych skrzyżowaniach coraz cz...

Komentarze

Przejście i egzamin

Rejon przejść dla pieszych wymaga od nas zachowania szczególnej ostrożności oraz takiego zmniejszenia prędkości aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych będących na przejściu, wchodzących i zbliżających się do przejścia.(przepisy ogólne i znak D-6)

Gdy pieszy znajduje się na przejściu – sprawa jest jasna – ustępujemy mu pierwszeństwa tzn zwalniamy, zatrzymujemy się, tak aby nie zmusić go do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku.

Kiedy pieszy jest na przejściu ? - odp.: gdy fizycznie jest, gdy jednym paluszkiem dotyka przejścia, gdy jego prędkość zbliżania i zachowanie wskazuje na to, że wejdzie.

Co to przejście? - odp.: To ta część jezdni oznaczona znakami P-10 (biała zebra , brunatna kostka !).

Zauważmy, że chodnik nie należy do przejścia – stąd rozsądny pieszy może tam stać, oczekiwać na możliwość przejścia za przejeżdżającym pojazdem.

Takie przepisy obowiązują w Polsce (inne kraje mają inne przepisy) a zachowanie wg tych przepisów będzie oceniane na egzaminie.

Egzamin będzie przerwany z wynikiem negatywnym za:
“4. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu.”Bezpieczne i zgodne z przepisami zachowanie przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych – to będzie pilna obserwacja otoczenia – zachowania pieszych, zachowania innych pojazdów jadących obok nas, zbliżających się z przeciwnej strony.

Przy braku sygnalizacji świetlnej na jezdniach wielopasmowych w Polsce, przy wprowadzaniu ludzi w błąd nieprzepisowymi zachowaniami trzeba liczyć się z tym, że każdy ze zbliżających pojazdów, pieszych może “włączyć ogólną zasadę”.
Niebezpieczeństwo, w odróżnieniu od sygnalizacji, która jest dla wszystkich widoczna, polega na tym, że ten początek działania pojedynczej osoby, bez uzgodnienia z innymi, może być przez kogoś niezauważony przez co staje się śmiertelnie niebezpieczny.

W takich sytuacjach powstają wyprzedzania przed i na przejściu, omijania pojazdu zatrzymującego się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wchodzenia pieszych pod jadące pojazdy, wchodzenia na przejściu zza niewidocznego pojazdu itp. itd.

Nie tylko na egzaminie takie sytuacje musimy przewidzieć, zauważyć i stosownie reagować.
Nie możemy też sami podejmować działań, które mogłyby tworzyć zagrożenie w ruchu (art.3) natomiast do zgodnego współdziałania jesteśmy zobowiązani.

Kursanci prowadzący pojazdy “L” chętnie ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściu – stąd zauważmy jak chętnie piesi wchodzą pod te pojazdy – nie dajmy się zaskoczyć !


Komenatarzy łącznie: 1 dodaj nowy


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka