Blog prowadzony przez Stanisław Kwartnik (Instruktor)

Wirtualna Nauka Jazdy

Zaloguj się, aby utworzyć / pisać na swoim blogu i komentować inne.

Ostatnio na blogu

 • Wjazd, wyjazd ze strefy zamieszkania.
  (2013-06-16 21:54:02)
  Wjazd, wyjazd ze strefy zamieszkania. Gdyby nasza definicja skrzyżowania była zgodna z...
 • Piesi przed skrzyżowaniem
  (2012-12-12 19:25:10)
  Piesi przed skrzyżowaniem. Często powstaje dylemat – jak się zachować, gdy stoją...
 • Wyprzedzanie
  (2012-12-01 13:42:02)
  Wyprzedzanie to manewr przejeżdżania obok drugiego pojazdu jadącego w tym samym ki...
 • Autobus szkolny
  (2012-11-20 02:00:27)
  Zbliżając się do pomarańczowego autobusu szkolnego oznakowanego napisem „AUTOBUS SZKOL...
 • Przystanek autobusowy
  (2012-11-05 14:04:33)
  Przystanek komunikacji autobusowej. Zbliżając się do przystanku komunikacji publicznej za...
 • Pętle indukcyjne i kamery na skrzyżowaniach.
  (2012-10-12 00:33:05)
  Pętle indukcyjne i kamery na skrzyżowaniach. Na nowoczesnych skrzyżowaniach coraz cz...

Komentarze

Ustąpienie pierwszeństwa to powstrzymanie się od ruchu.

Proszę zauważyć, że powstrzymanie się od ruchu można zrealizować przez czytelne zwolnienie przy dojeżdżaniu do potencjalnego miejsca zatrzymania się. Takie zachowanie jest pożądane dla poprawy bezpieczeństwa i płynności w ruchu drogowym.

Wyraźne zwolnienie 15-30 m przed przejściem dla pieszych pozwoli pieszemu spokojnie opuścić przejście a nawet wejść i przejść przejście.
Inne jadące pojazdy też wtedy mają szansę zauważenia tego działania, jest więcej czasu na spokojne dalsze działanie. Pieszy ma lepsze pole obserwacji, nie musi wychodzić zza stojącego przed przejściem pojazdu !, które to wychodzenie jest dla niego zabronione.Podobnie można postępować przy zbliżaniu się do miejsca ustępowania pierwszeństwa innym pojazdom.
Pozostawianie czytelnego miejsca i wyraźne zwolnienie 15-30 m przed ewentualnym miejscem spotkania – robi jazdę czytelną, wyraźną, bezpieczną i płynną.

Podobnie można czynić przy zmianie pasa ruchu – wyraźne zwolnienie do prędkości pojazdu pragnącego zmienić pas ruchu w odległości 15-30 m za nim umożliwi mu w bezpieczny i płynny sposób dokonać tej zmiany pasa.
Oczywiście przy większych rozwijanych prędkościach ten odstęp powinien wzrastać. Miarą jego może być odstęp bezpieczny określany czasowo na 2 sekundy, co przy prędkości 90 km/h odpowiada 50 metrom na suchej nawierzchni.

Ustąpienie pierwszeństwa pojazdowi – to powstrzymanie się od ruchu aby nie spowodować u niego istotnej zmiany prędkości, zmiany pasa ruchu, zmiany kierunku jazdy.
Ustąpienie pierwszeństwa pieszemu to powstrzymanie się od ruchu aby nie zmusić pieszego do zwolnienia kroku, przyspieszenia kroku, zatrzymania się w tych miejscach, w których przysługuje mu pierwszeństwo.

Ważne:w żadnym wypadku z tych zasad ustępowania nie wynika odwrotne definiowanie pierwszeństwa jako możliwość jazdy, przechodzenia, wchodzenia, wjeżdżania w innego uczestnika ruchu drogowego lub bezpośrednio przed niego – wszystko to jest zabronione art.3 PoRD, prawem karnym, prawem cywilnym, prawem naturalnym (prawami fizyki)...

Komenatarzy łącznie: dodaj nowy


Brak komentarzy do wyświetlenia.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka