Kiedy włączamy kierunkowskaz?

Bez wątpienia wiesz gdzie znajdują się w każdym aucie kierunkowskazy. Pierwszy kierunkowskaz wprowadziła na rynek firma Bosch już w październiku 1928 roku. Łatwo je dostrzec na drodze ze względu na ich charakterystyczną, pomarańczową barwę. To bardzo ważny i niezbędny element każdego pojazdu drogowego. Kierunkowskazy służą zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze wszystkim jej uczestnikom. Istotnie pozwalają na informowanie o planowanym manewrze. Czy wiesz kiedy przepisowo włączamy kierunkowskazy? Jakie błędy popełniają najczęściej inni kierowcy?

Jakie sytuacje wymagają użycia kierunkowskazu?

Zasada użycia kierunkowskazu jest niewątpliwie prosta. Dlatego należy w tym miejscu przytoczyć przepis:

Art. 22 ust. 5 Kodeksu drogowego : „Kierujący pojazdem jest zobowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru”.

Co z tego wynika? Kiedy włączamy kierunkowskaz? Wnioskując z powyższego przepisu używamy go w dwóch przypadkach. Pierwsza sytuacja to oczywiście zmiana pasa ruchu, a druga zmiana kierunku jazdy. Na przykładach i animacjach zostało to przedstawione w ekursie ZdamyTo.

Czy zawsze włączamy kierunkowskaz przy wyprzedzaniu?

Prawdopodobnie używanie kierunkowskazów kojarzy się Tobie z manewrem wyprzedzania. Istotnie gdy wyprzedzasz najczęściej włączasz kierunkowskaz. Nie sygnalizujemy jednak samego wyprzedzania, ale właśnie zmianę pasa ruchu. podobnie jest przy omijaniu. Chociaż omijając np. zaparkowany na jezdni pojazd musimy użyć kierunkowskazu to w rzeczywistości sygnalizować musimy to w przypadku kiedy zmieniamy pas ruchu.

Kiedy Kiedy włączamy kierunkowskaz na rondzie?

To pytanie od lat budzi kontrowersje i rozgrzewa spory między ekspertami ruchu drogowego. W którym momencie należy użyć kierunkowskazu na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym czyli na tzw. rondzie? Spór budzi użycie lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo przy chęci skręcenia w lewo na tym skrzyżowaniu. Ze względu na to, że nie ma jednoznacznego przepisu zdania co to tego są podzielone. Do niedawna istniało także pytanie w testach egzaminacyjnych dotyczące lewego kierunkowskazu. W Polsce nie działa prawo precedensowe, ale można umownie przyjąć że wykładnie co do zachowania na egzaminie (a także później w ruchu drogowym) wyjaśnił wyrok sądu z 2020 roku. Sąd przyznał wtedy racje egzaminowanemu, który został „oblany” za nie użycie lewego kierunkowskazu podczas wjazdu na rondo. Reasumując przyjmuje się, że taka sygnalizacja nie jest obowiązkowa.

Najważniejszą zasadą jest to, że kierunkowskaz włączamy niezwłocznie po minięciu zjazdu poprzedzającego ten zjazd, którym chcemy opuścić rondo. Jest to prawy kierunkowskaz. Jeżeli chcemy opuścić rondo pierwszym zjazdem to wtedy możemy użyć kierunkowskazu jeszcze przed skrzyżowaniem zgodnie z ogólną zasadą.

Kierunkowskazy na egzaminie na prawo jazdy.

Z pewnością pierwszym pytaniem, które się nasuwa jeżeli chodzi o egzamin, to czy na placu manewrowym trzeba używać kierunkowskazów? Pytanie to padało wielokrotnie na grupie na fb dla kursantów. Dla wyjaśnienia ważna jest odpowiedź czym jest plac manewrowy WORD? Plac WORD nie jest ani strefą zamieszkania, ani tym bardziej drogą publiczną. Co najwyżej na jego obszarze może być wyznaczona strefa ruchu. Niemniej przepisy wyraźnie nakazują uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób podczas poruszania się pojazdem. W związku z tym poruszanie się po placu, np. podczas przejazdu z miejsca wykonywania jednego zadania do drugiego może wymagać włączenia kierunkowskazów w celu zasygnalizowania innemu kierującemu lub pieszemu zamiaru zmiany kierunku jazdy. Z kolei podczas wykonywania zadań egzaminacyjnych sygnalizowanie nie jest wymagane ani konieczne.