Kamera samochodowa w Europie – mandat 25 000 EUR

Kamery samochodowe to urządzenie niewątpliwie przydatne w samochodzie – jednak często inne przepisy, jak np. związane z poszanowaniem prywatności powodują, że w niektórych krajach użytkownie kamery samochodowej może zakończyć się mandatem, grzywną lub nawet więzieniem nawet jeśli używamy kamery w sposób zgodny z założeniami, mamy ją zamontowaną w sposób nie utrudniający widoczności w trakcie jazdy, a także nie obsługując jej podczas jazdy.

Wielka Brytania przykładem?

Głównym celem montażu kamer w samochodzi są ewentualna obrona przed oskarżeniem o spowodowanie kolizji, ochrona własnego pojazdu na parkingu czy mniej istotna chęć rejestracji własnych przejazdów. Dwa pierwsze cele zaczęli doceniać ubezpieczyciele z UK uwzględniając obecność sprawnej kamery w pojeździe od udzielenia dodatkowych zniżek, gdyż w wypadku jakichkolwiek niejasności mogą żądać dostępu do materiału. Takie rozwiązanie nie tylko zobowiązuje innych użytkowników drogi do „uważania”, ale także samego właściciela urządzenia rejestrującego, który wie, że to głównie jego jazda jest rejestrowana.

Polska

Aktualny stan prawny jest podobny do tego jaki obowiązuje np. we Francji i Belgii (tylko prywatny użytek), Hiszpanii, Włoszech na Malcie, czy w Norwegii i pozwala na używanie urządzeń rejestrujących do momentu, w którym nie wykonujemy czynności obsługowych w trakcie jazdy, a także nie przysłaniamy pola widzenia elementami kamery.

Reszta Europy

Tak jak wiele przepisów jest ujednoliconych pomiędzy różnymi europejskimi krajami, tak korzystanie z kamer samochodowych zależnie od kraju jest – zalecane, możliwe czy potępiane i może zakończyć się mandatem. Zawsze powinniśmy mieć na uwadze przepisy obowiązujące na drogach, po których się poruszamy, koniecznie jednak musimy pamiętać o następujących krajach:

  • Austria – rejestracja trasy naszego przejazdu może skończyć się łatwo karą o wysokości 44 000 zł (tak 44 tysiące zł – 10 000 EUR), a ponowne wykroczenie to już ponad 100 000 zł (25 000 EUR),
  • Luxemburg – używanie kamer jest nielegalne, a dowody z kamery zazwyczaj nie są brane pod uwagę w sądach,
  • Niemcy – możemy kamer używać, ale publikowanie nagrań z dużym prawdopodobieństwem wiązać się może z postępowaniem związanym z ochroną prywatności uwiecznionych na nagraniu osób, dodatkowo nagranie najprwdopodobniej będzie odrzucone w sądzie,
  • Węgry – zasada jest taka, że nagrania możemy rejestrować w niskiej rozdzielczości oraz ilości klatek, a dodatkowo najdalej po 5 dniach powinny być usunięte – wyjątkiem od tej reguły są nagrania dowodowe,
  • Potugalia – użycie kamer jest w pełni zakazane.
  • Szwajcaria – użycie kamer jest w pełni zakazane.

Myślmy o bezpieczeństwie, naszym i innych – rejestrujmy nagrania ale pamiętajmy o przepisach i bądźmy z nimi na bieżąco przed wyjazdem.

Dodaj komentarz