Jakie są dopuszczalne prędkości w Polsce?

Zastanawiasz się jakie są dopuszczalne prędkości na drogach w Polsce? Czy dopuszczalna prędkość na drodze ekspresowej? Warto mieć na uwadze nie tylko wartości liczbowe, ale i to, że odpowiednia prędkość to przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo zarówno własne jak i innych uczestników ruchu. Przepisy określają maksymalne dopuszczalne prędkości, ale zawsze warto dostosować jazdę do aktualnych warunków panujących na drodze. Powtórz testy na prawo jazdy Zdamyto oraz działy tematyczne dotyczące dopuszczalnych prędkości w Polsce.

1. Prędkość na autostradzie

Jeżeli zastanawiasz się „jaka jest dopuszczalna prędkość na autostradzie?”, odpowiedź brzmi: na polskich autostradach możesz przyspieszyć do 140 km/h. Lecz pamiętaj, to prędkość maksymalna. Jeśli warunki są trudne, np. pada deszcz, warto zwolnić.

2. Prędkość na drodze ekspresowej

Często pojawiające się pytanie to „dopuszczalna prędkość na drodze ekspresowej” – otóż, jest to 120 km/h na drogach ekspresowych z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku, a na tych z jednym pasem – 100 km/h. „Prędkość dopuszczalna na drodze ekspresowej” zawsze powinna być dostosowana do panujących warunków.

3. Prędkość na obszarze zabudowanym

To miejsce, gdzie jest dużo pieszych i skrzyżowań, więc prędkość jest tu ograniczona do 50 km/h przez całą dobę.

4. Prędkość poza obszarem zabudowanym

Dopuszczalna prędkość na drodze szybkiego ruchu czy też dopuszczalna prędkość na drodze krajowej, to często szukane frazy – w Polsce poza terenem zabudowanym możesz przyspieszyć do 90 km/h. Zachowaj ostrożność i dostosuj prędkość do panujących warunków.

5. Prędkość w strefie zamieszkania

W tych miejscach, które są wyznaczone specjalnymi znakami oznaczającymi strefę zamieszkania, prędkość wynosi 20 km/h. Dbaj tu przede wszystkim o bezpieczeństwo pieszych.

6. Dopuszczalne prędkości w Polsce – podsumowanie

Pamiętając o powyższych zasadach i dostosowując się do nich, zadbasz nie tylko o przestrzeganie przepisów, ale także o bezpieczeństwo na drodze. Bezpieczna jazda to odpowiedzialna jazda o czym często przypomina znany z tiktoka i kanału Zdamyto na YT instruktor nauki jazdy Grzegorz Wójcik.

@grzegorzinstruktor

Znasz dopuszczalne prędkości? To odpowiedz – z jaką prędkością można tu jechać? #naukajazdy #testynaprawojazdy #prawojazdy

♬ oryginalny dźwięk – grzegorzinstruktor – grzegorzinstruktor