Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Prawdopodobnie jesteś w trakcie kursu na prawo jazdy lub masz zamiar go rozpocząć. Z pewnością znajdujesz się na dobrym portalu, aby sobie pomóc w zdobyciu uprawnień do kierowania pojazdem. Niewątpliwie nie doradzamy zastanawiać się nad tytułowym pytaniem. Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? Czy musisz mieć przy sobie dokument prawa jazdy w 2022 roku? O co może poprosić Cię policjant podczas kontroli drogowej?

Czy można jeździć bez prawa jazdy?

Oczywiście 5 grudnia 2020 zniesiono obowiązek fizycznego posiadania przy sobie dokumentu. W związku z tym poruszając się autem nie musisz mieć przy sobie tzw. plastiku. Co to oznacza w praktyce? Istotnie musisz zdać egzamin na prawo jazdy i posiadać uprawnienia, ale zbędne jest wożenie samego dokumentu czy noszenie go w portfelu. W wyniku ewentualnego zgubienia prawa jazdy musisz liczyć się z wydaniem 100 złotych i 50 groszy. Konkludując: najlepiej schowaj swój „plastik” w bezpiecznym miejscu w domu. W razie kontroli policjant ma wgląd w dane kierowcy bezpośrednio przez Centralną Ewidencję Kierowców dlatego będzie doskonale poinformowany czy i jakie uprawnienia posiadasz.

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Godne uwagi jest to, że częstym pytaniem kursantów na największej grupie na fb o prawie jazdy jest pytanie właśnie o jazdę przed odebraniem „prawka”. Wiele osób już po sukcesie na egzaminie i otrzymaniu informacji przy swoim PKK o możliwości odebrania dokumentu zadaje to pytanie. Czy można pojechać samemu odebrać dokument z urzędu? Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Tę kwestię reguluje art. 94 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z nim, kto kieruje pojazdami, mimo że nie wyrobił wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny. Zgodnie z taryfikatorem mandatowym opłata może wynosić w tym przypadku od 500 do 5000 zł. Dotyczy to osób, które nigdy nie posiadały prawa jazdy.

Jeszcze większy mandat i karę otrzymamy gdy spowodujemy jakieś zdarzenie na drodze czy wypadek. Grozi nam wtedy nawet cofnięcie (dopiero co zdobytych) uprawnień do kierowania pojazdami. Jadąc z pomysłem odbioru prawa jazdy w urzędzie policja potraktuje Cię tak jak kierowcę, który nie ma uprawnień, czyli zapłacisz grzywnę. Istnieje też podstawa do tego, by w przypadku skierowania sprawy do sądu został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Pytania o dokumenty w testach na prawo jazdy.

Bezsprzecznie warto wiedzieć, że w testach na prawo jazdy są pytania o obowiązki kierującego i oczywiście o wymagane dokumenty. Wszystkie pytania z tego działu tematycznego poznasz szybko wybierając naukę działami na ZdamyTo. Poznaj już teraz niektóre z nich:

Na zakończenie jeszcze raz zaznaczymy – nie warto udawać się po odbiór upragnionego dokumentu samodzielnie. Chyba nie chcesz zepsuć sobie tak miłego i ważnego dnia w swoim życiu i opłacić taką „przygodę” mandatem?