Kierunkowskazy przy parkowaniu (21 wrz 2015, o 13:13)

Maczeta_U375772
Na egzaminie poinformowano mnie ,że gdy wyjeżdżam pojazdem zaparkowanym prostopadle, oczywiście muszę dać kierunek ,żeby wycofać (na przykład w prawo) ale o czym nie wiedziałem, gdy już jestem na swoim pasie ruchu muszę dać lewy kierunek i dopiero wtedy ruszyć.Nie mogę się doszukać tego w kodeksie,słyszeliście o czymś takim ?

Re: Wątpliwość (21 wrz 2015, o 20:06)

Awatar użytkownika
Grzegorz Wójcik_U1287
Maczeta_U375772 pisze:Na egzaminie poinformowano mnie ,że gdy wyjeżdżam pojazdem zaparkowanym prostopadle, oczywiście muszę dać kierunek ,żeby wycofać (na przykład w prawo) ale o czym nie wiedziałem, gdy już jestem na swoim pasie ruchu muszę dać lewy kierunek i dopiero wtedy ruszyć.Nie mogę się doszukać tego w kodeksie,słyszeliście o czymś takim ?

Art 22.5. prd:
Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania nie-zwłocznie po wykonaniu manewru.

Zatem jesli wy wycofaniu nadal zmieniasz kierunek jazdy - do przodu - to nalezy to zasygnalizowac. W skrocie: jesli po wycofaniu zamierzasz jechac do przodu na prostych kołach - kierunkowskaz jest niepotrzebny. Jesli jadac do przodu musisz skrecac - zmieniasz kierunek jazdy i kierunkowskaz jest wymagany.

Re: Kierunkowskazy przy parkowaniu (22 gru 2015, o 09:43)

Awatar użytkownika
Stanisław Kwartnik
Aktualne przepisy Prawa o ruchu drogowym są jakie są.
W bezpiecznym uczestniczeniu w ruchu drogowym mogą one nie wystarczyć.
Dlatego warto obserwować przepisy innych krajów, przepisy Konwencji Wiedeńskiej i jeśli można zachować się bezpieczniej - warto to czynić.

Zamiar wyłączenia się z ruchu jak i zamiar włączenia się do ruchu można i należy kierunkowskazem pokazywać.