Parkowanie prostopadłe po prawej stronie (6 wrz 2015, o 20:16)

Helldance_U397873
Siemka, mógłby ktoś dać jakieś wskazówki jak zaparkować prostopadle po prawej stronie? Oczywiście poza egzaminem to wjechałbym w miarę możliwości na lewy pas żeby sobie to ułatwić, ale niestety na egzaminie to raczej nie pyknie. Jak tak ćwiczyłem sobie dzisiaj parkowanie prostopadłe między kontenerami to średnio mi to wychodziło. Z góry dzięki :-)

Re: Parkowanie prostopadłe po prawej strone (11 wrz 2015, o 16:25)

patiszczep97_U375034
Napiszę Ci, jak ja to zrobiłam na egzaminie praktycznym i jak mnie tego uczył instruktor :).

Dojeżdżasz do osi jezdni. Następnie podjeżdżasz do 2 linii (patrz rysunek) - ma się ustawić tak, że jak się wychylisz do przodu, to lusterko ma być mniej więcej równo z nią. Potem podjeżdżasz do tyłu auta, obok którego masz zaparkować (tylko nie za mocno ;)). Wycofujesz, odbijając trochę w lewo. Potem ruszasz do przodu, skręcając w prawo (to, jak mocno musisz wykręcić musisz wyczuć). Jak już będziesz wjeżdżać na miejsce parkingowe, pilnuj momentu, w którym musisz "wyprostować" samochód, żeby był równo. Wtedy powinno być idealnie :).

Oczywiście pamiętaj o kierunkowskazach 8-). No i powiedz, że będziesz parkować z korektą, żeby egzaminator wiedział, co robisz.

Rysunek jest trochę uproszczony, ale pokazuje, o co mi chodzi :).

Obrazek

Re: Parkowanie prostopadłe po prawej strone (13 wrz 2015, o 20:00)

Awatar użytkownika
Grzegorz Wójcik_U1287
Helldance_U397873 pisze:Siemka, mógłby ktoś dać jakieś wskazówki jak zaparkować prostopadle po prawej stronie? Oczywiście poza egzaminem to wjechałbym w miarę możliwości na lewy pas żeby sobie to ułatwić, ale niestety na egzaminie to raczej nie pyknie. Jak tak ćwiczyłem sobie dzisiaj parkowanie prostopadłe między kontenerami to średnio mi to wychodziło. Z góry dzięki :-)

Fizyki / geometrii nie przeskoczysz. Nie da sie zaparkowac z prawej jadac blisko aut za ktorymi chcesz parkowac. Mozesz spokojnie odbic do osi jezdni. Dlaczego?

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
1) do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;
2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.

Pkt 3 - "jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają" Ten przepis nie jest skierowany tylko do kierowców duzych aut. Nawet malutkie Suzuki Swift ma takie gabaryty ktore czasem uniemozliwiaja skrecenie w prawo od prawej.

Poza tym - przysluguje ci prawo do korekty. Jesli w trakcie parkowania uznasz ze cos moze nie wyjsc, zatrzymujesz sie, korygujesz tor jazdy (cofajac) i wjezdzasz jeszcze raz. :)