Rondo turbinowe (27 gru 2015, o 14:05)

lca1
Witam

Chciałem zasięgnąć opinii, czy manewry od 55 sekundy do 1:10, czyli dwukrotna zmiana pasa ruchu na pas wewnętrzny, w tym filmie: http://youtu.be/DnkKQsyjfQE są zgodne z przepisami? Znaki poziome umożliwiają wjazd na ten pas, więc rozumiem, że nie jest to sprzecznie z przepisami o rondzie turbinowym, iż pasów jazdy na owym rondzie zmieniać nie można.

Jeżeli jest ok, to sami Państwo widzicie, że jest tam mało miejsca na taki manewr, więc trzeba wykonać go w odpowiednim momencie i dynamicznie, by nie przekroczyć linii ciągłej zlokalizowanej po wewnętrznej i zewnętrznej stronie, bo w takim przypadku rozumiem, że koniec egzaminu, bo najeżdżając, ale nie przekraczając, jest chyba ostrzeżenie, ale na tym rondzie raczej zawsze najechanie prawym kołem na linię zewnętrzną będzie jej przekroczeniem. Kursanci muszą w tym miejscu być mocno ostrożni? Ci na kat. C mają problem, jeżeli egzaminator zechce zawrócić i będzie pedantyczny?

Re: Rondo turbinowe (28 gru 2015, o 11:11)

Awatar użytkownika
Grzegorz Wójcik_U1287
Wszystko jest ok... Tam jest mozliwosc zmiany pasa ruchu, zreszta inaczej nie daloby sie przeciez zawrocic czy skrecic w lewo...

Re: Rondo turbinowe (28 gru 2015, o 18:53)

lca1
Nie trzeba zajmować wewnętrznego pasa, żeby skręcić w lewo. Widać to na filmie, no chyba że ktoś chcę zająć lewy pas skręcając w lewo. Co do zawracania to przecież nie wszystkie ronda turbinowe umożliwiają zawracanie ze wszystkich kierunków, więc to różnie bywa.

Re: Rondo turbinowe (27 lut 2017, o 17:36)

Krzysztof_U685694
lca1 pisze:Nie trzeba zajmować wewnętrznego pasa, żeby skręcić w lewo. Widać to na filmie, no chyba że ktoś chcę zająć lewy pas skręcając w lewo. Co do zawracania to przecież nie wszystkie ronda turbinowe umożliwiają zawracanie ze wszystkich kierunków, więc to różnie bywa.

jeśli chodzi o wjazd na to rondo z zamiarem skręcenia w lewo lub zawrócenia musimy wjechać na nie z lewego pasa, pas wewnetrzny służy tylko do jazdu na wprost. Oznakowanie pionowe i poziome przed wjazdem na rondo.
Pozdrawiam

Re: Rondo turbinowe (1 mar 2017, o 14:16)

KamilTDI_U693268
Jeżeli jesteście w innym miescie gdzie nie wiecie jak jechać to proponuję zwolnić, popatrzeć na znaki pionowe i poziome i wykonywać manewr.