Zatrzymanie we wskazanym miejscu (24 lis 2012, o 11:22)

Niebieski
mam kilka pytan dotyczacych tego zadania egzaminacyjnego :!: :idea:

czy jak sie dostanie to polecenie podczas normalnej jazdy to trzeba wlaczac kierunkowskaz przed zatrzymaniem przy krawedzi drogi :?: zeby jakos to zasygnalizowac tym co jada za nami :?:

z tego co slysze to malo osob ma to zadanie na egzaminie, a niby jest ono na karcie
czy liczy sie do tego zatrzymanie na czerwonym lub przed pasami :?:

Re: Zatrzymanie we wskazanym miejscu (24 lis 2012, o 17:27)

Anna Pawłowicz
Spokojnie, egzaminator [jeśli już każe Ci wykonać to zadanie] wybierze takie miejsce i taki moment, żeby wykonanie tego zadania nie powodowało utrudnień ruchu ani zagrożenia bezpieczeństwa.
U mnie to wyglądało tak, że jechałam prawym pasem dwupasmówki gdzieś mniej więcej 45 km/h i w pewnym momencie pan E mówi "proszę rozpędzić pojazd do 50 km/h i zatrzymać się przed pierwszym pojazdem na prawym pasie". Akurat u mnie to auto stało na czerwonym świetle, miałam do niego dojechać i się zatrzymać za nim. Nie włączałam kierunkowskazu ani nic, po prostu się za nim zatrzymałam. Ot cała mecyja.
Jednak kiedy jeździłam L i miałam się zatrzymać np. na wysokości lampy i jechały za mną inne auta, to musiałam dać prawy kierunek, żeby tamci z tyłu mogli mnie wyprzedzić. Myślę, że to zależy od sytuacji i miejsca, w którym będziesz musiał się zatrzymać.
Ja bym dała kierunkowskaz, jeśli musiałabym się zatrzymać na ulicy w miejscu nie określonym / nie oznaczonym przepisami, tzn przy słupie, reklamie, lampie. A jeśli, tak jak mi kazał, musiałabym się zatrzymać przed światłami, przejściem dla pieszych czy skrzyżowaniem to nie dawałabym kierunku. Chociaż na krzyżówce raczej nie będzie kazał Ci się zatrzymać :P

Re: Zatrzymanie we wskazanym miejscu (25 lis 2012, o 07:49)

Marusz
no dokladnie, tez mi sie wydaje ze to zadanie nie jest jakąś zagadką, egzaminator nie moze ci kazac zatrzymac sie na dwupasmowce w jakims dziwnym miesjcu jak za toba jedzie pare aut
zawsze chyba jest albo na pustej drodze albo przed swiatlami, pasami
chyba tak ;)

Re: Zatrzymanie we wskazanym miejscu (25 lis 2012, o 10:43)

Awatar użytkownika
PSK-OOL_U6353
Ważne aby zadanie wykonać spokojnie, nie jakieś szaleńcze hamowania z wysiadką przez przednią szybę. :)
Jeśli zatrzymanie wynika z warunków ruchu drogowego (jak w opisanym wyżej przypadku) to kierunkowskazy nie są potrzebne, ale jeśli jest to zatrzymanie przy pierwszym drzewie, zielonej bramie itd. to musi być kierunkowskaz zarówno prawy na początku, jak i potem lewy po skończeniu manewru.
Przed ponownym ruszeniem spojrzeć w lusterko czy nie jesteśmy omijani :!: Nawet jeśli akurat nic nie pojedzie, egzaminator może się doczepić, że nie upewniliśmy się o możliwości jazdy (i niestety słusznie się doczepi).
Jeszcze jedno: podczas wykonywania manewru nie powinno się przytrzeć krawężnika, ja na egzaminie przytarłam krawężnik i manewr był do powtórki. ;)

Wiele osób myli hamowanie do zatrzymania we wskazanym miejscu z hamowaniem awaryjnym.
Przy hamowaniu awaryjnym może zgasnąć silnik i jest to manewr dużo bardziej gwałtowny. Awaryjne jest raczej dla kategorii motocyklowych, ale kto powiedział, że nie można wykonać go na egzaminie kat. B. ;)

Re: Zatrzymanie we wskazanym miejscu (26 lis 2012, o 12:04)

Awatar użytkownika
Felix
PSK-OOL pisze:Ważne aby zadanie wykonać spokojnie, nie jakieś szaleńcze hamowania z wysiadką przez przednią szybę. :) .....

no chyba najlepiej to wytlumaczylas, to zadannie chyba jest zawsze po rozpedzeniu, jak tak mialem, i wlasnie wazne jest tez to zeby faktycznie sie do 50 km/h rozpedzic, a nie do 44 czy 60

Re: Zatrzymanie we wskazanym miejscu (26 lis 2012, o 13:49)

Angie75
Sprawa jest dosyć prosta. Egzaminator prosi o wykonanie w/w zadania tylko wtedy, kiedy są stworzone ku temu odpowiednie warunki, czyli zatrzymanie nie utrudni ruchu/nie stworzy zagrożenia. Skoro trzymasz się prawej strony, to zatrzymania nie sygnalizujesz kierunkowskazem, po prostu się zatrzymujesz, silnik pracuje. Nawet gdyby z tyłu ktoś jechał, to zobaczy stop-trzymasz na sprzęgle i hamulcu nożnym, gdyż po chwili masz znowu płynnie włączyć się do ruchu, wtedy wskazany jest kierunkowskaz, ostrzeżenie dla aut z tyłu, aby nie wyprzedzały. Miałam to zadanie na egzaminie /zdałam;)/-wykonane prawidłowo/zatrzymanie przy latarni. Pani egz uprzedziła- teraz takie zadanie, proszę się rozpędzić do 50, są warunki, a ja wskażę miejsce zatrzymania, potem nagle mówi-pierwsza latarnia, czasu akurat tyle, by płynnie zahamować. Wcześniej dyskutowałam o tym z instruktorem i tak to właśnie miało wyglądać. Mam nadzieję, że pomogłam :)

Re: Zatrzymanie we wskazanym miejscu (29 lis 2012, o 14:29)

Awatar użytkownika
micra
to zadanie jest ogolnie spoko, wybieraja zawsze miejsce na luzie zeby nie zrobic karambolu ;) byle nie spanikowac, zatrzymac sie faktycznie dopiero po rozpedzeniu i starac sie nie przejechac wyznaczonego miejsca

Re: Zatrzymanie we wskazanym miejscu (11 gru 2012, o 22:23)

Awatar użytkownika
Grzegorz Wójcik_U1287
Czasem zatrzymanie wykonywane jest w zatoczkach:

http://www.youtube.com/watch?v=Rhy8rOQy7hk

Re: Zatrzymanie we wskazanym miejscu (17 cze 2013, o 23:03)

Franz
U mnie egzaminator wymyślił, że mam się zatrzymać 8m za znakiem. Myślę sobie kosmos, jak mam to wyliczyć. W końcu ostateczne miejsce zatrzymania wybrałem na podstawie prawego lusterka (i tak musiałem zjechać do prawej krawędzi). I hamowanie miałem z prędkości ~80km/h, bo to było już poza terenem zabudowanym. Aha i kierunkowskazów nie włączałem, tak mnie uczyli - egzamin w WORD w DG.

Re: Zatrzymanie we wskazanym miejscu (8 sie 2019, o 21:44)

advankim_U1069643
Witam

Mam pewne pytanie, na moim egzaminie nie dostałem wcale tego zadania, dopiero po dwóch dniach do mnie dotarło ze względu na wcześniejszą euforię :D
Jakie mogą być skutki? Jeśli ktoś by sprawdził nagranie to mógłbym mieć unieważniony egzamin?

Pozdrawiam