Zmiany w przepisach na prawo jazdy - wyniki ankiety w OSK.

Czy zmiany w przepisach dotyczących osób, które zdały już egzamin na prawo jazdy to dobry pomysł? Przeprowadziliśmy ankietę wśród instruktorów i właścicieli szkół jazdy co sądzą na ten temat.

 

Pierwsze pytanie dotyczyło ogólnie planu wprowadzenia dwuletniego okresu przejściowego dla kierowców, którzy zdali egzamin. Więcej o okresie przejściowym czytaj tu.

Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem okresu przejściowego dla kierowców, którzy otrzymali prawo jazdy? 

 

 

 

Zdecydowana większość opowiedziała się za wprowadzeniem takiego okresu, ale często zwracano uwagę na jego niedopracowanie. Sporo osób zwróciło uwagę na problem nieostrożnej, a nawet brawurowej jazdy osób o małych umiejętnościach za kierownicą.

Większość ankietowanych wyraziła zdanie, że część restrykcji w okresie przejściowym ocenia pozytywnie. Ciekawą kwestią była ilość patroli policji na drogach – instruktorzy zauważyli, że po wprowadzeniu takiego okresu policja powinna być bardziej widoczna i aktywna.

 

Krytycznie odnoszono się w większości do planu objęcia obowiązkowym szkoleniem osób, które już zdały egzamin w ODTJ. Najczęstszą opinią była taka iż kilkugodzinny kurs nie podniesie wiedzy ani umiejętności młodych kierowców, a jedynie narazi ich na dodatkowe koszty. Zwracano uwagę na to, że takie szkolenie osiągnie znikomy efekt, a podstawy bezpiecznego poruszania się po dogach kursant powinien nabyć na kursie w szkole jazdy.

 

 

 

Pozytywne głosy przeważyły za to w opinii na temat dodatkowych ograniczeń prędkości przez pierwsze osiem miesięcy od zdobycia prawa jazdy. Jeżeli ktoś miał negatywne zdanie na temat tego pomysłu za argumenty podawał głównie: trudność w egzekwowaniu, a także możliwość utrudniania ruchu i psucia płynności ruchu dla innych uczestników dróg.

 

Ankieta była przeprowadzona telefonicznie na próbie 709 instruktorów (w większości właścicieli szkół jazdy).

 

 

Znaki i sygnały drogowe

Zasady ruchu drogowego

Manewry i technika jazdy

Obsługa samochodu

Bezpieczeństwo na drodze

Tylko dla motocyklistów

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka